Protopopová je Babišovi bližší, než se mohlo zdát. Byla i na jeho svatbě

Dita Protopopová (ANO)

Dita Protopopová | FOTO: ANO

Zdá se, že lékařka, která měla v Národním ústavu duševního zdraví na starost Andreje Babiše mladšího, je pro českého premiéra velmi důležitá. Nejen, že si ji Babiš vzal na ministerstvo financí, kde tehdy vládnul, ale dokonce se Dita Protopopová dostala i na seznam hostů na svatbě šéfa hnutí ANO. A na veselku si přece nepozvete někoho, kdo vám není blízký.

Informaci o přítomnosti Protopopové a jejího manžela Petra, který měl Babiše juniora, podle jeho tvrzení, unést na Krym, na svatbě českého předsedy vlády přinesl deník Blesk. Ten upozornil, že slavnostní den byl zřejmě posledním, kdy se otec a syn Babišovi naposledy viděli.

repro Blesk

reprofoto Blesk

Daleko zvláštnější, než že se mladý Babiš přijel podívat, jak se jeho táta podruhé žení, je fakt, že byla přítomna i doktorka Protopopová. Vypadá to totiž, že její pozvání bylo součástí budování dobrých vztahů, které oligarcha potřeboval pro zdárné vyřešení zdravotní zprávy o stavu jeho syna, která by znemožnila jeho výpověď na policii kvůli kauze Čapí hnízdo.

Díky zprávě lékařky z NÚDZ se totiž syn premiéra stal de facto nevyslechnutelným, což ve spojitosti s tím, že žije v cizině, umožnilo, aby byla jeho výpověď pro celé vyšetřování zatím téměř nepodstatná a zároveň se celá kauza opět trochu protáhla.

Obrana před Babišem (archiv)

Přestože nikdo nepředpokládal, že by se Protopopová měla stát důležitým článkem ve vyšetřování, po reportáži na Seznam Zprávy se její role hodně změnila. Média se totiž začala o její práci zajímat, a to ji dokonce přinutilo rezignovat na post zastupitelky na Praze 8, kam se dostala díky Babišově hnutí ANO. I když tvrdí, že její konec na radnici nemá nic společného s kauzou Čapího hnízda, je načasování jejího politického konce zvláštní. Obzvlášť proto, že ještě před komunálními volbami se netajila svou ambicí stát se starostkou osmé pražské městské části.

Ještě výraznější pozici si ovšem nechtěně vybudoval Protopopové manžel Petr. O něj se totiž zřejmě bude zajímat policie vyšetřující nová zjištění ohledně možného únosu, nebo zavlečení Babiše mladšího na Krym. Tam ho totiž měl odvést právě Protopopov, kterého jako opatrovatele zaměstnal sám „majitel“ Agrofertu.

Propojení manželů Protopopových s Andrejem Babišem je evidentně daleko intenzivnější, než se z počátku zdálo. Nyní však musí premiér spoléhat na jejich loajálnost a doufat, že jim dostatečně zaplatil. Vědí totiž věci, které by se na světlo světa určitě dostat neměly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]