Protopopová skončila na postu tajemnice Rady vlády pro duševní zdraví

Dita Protopopová (ČTK/Vondrouš Roman)

Dita Protopopová | FOTO: ČTK/Vondrouš Roman

Psychiatrička Dita Protopopová známá z případu Andreje Babiše mladšího skončila na postu tajemnice Rady vlády pro duševní zdraví. Informovaly o tom Seznam Zprávy. Ty uvedly, že informace o odchodu Protopopové unikly pozornosti, i když podle oficiálních dokumentů dohledatelných na webu ministerstva zdravotnictví ho ministr Adam Vojtěch (za hnutí ANO) zmínil už na posledním jednání rady vlády, které se konalo 1. července.

V zápise z jednání stojí: „Tajemnicí rady bude jmenována pro další období Ivana Svobodová, na kterou se členové rady mají obracet už nyní.“ Ministr Vojtěch měl Ditě Protopopové poděkovat za odvedenou práci pro radu vlády i pro reformu péče o duševní zdraví, které se Protopopová věnovala. 

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Protopopovou, která byla tajemnice Národní vládní rady pro duševní zdraví od listopadu 2019, má nahradit Ivana Svobodová. Podrobnosti odchodu Dity Prototopové nejsou podle Seznam Zpráv zatím známy.

Ministerstvo zdravotnictví ani úřad vlády serveru neodpověděly na otázky, co za koncem Protopopové ve funkci stálo a zda odešla na vlastní žádnost, či ne. Seznam Zprávám se nepodařilo sehnat ani vyjádření samotné psychiatričky, která nebrala mobilní telefon a  nereagovala na zaslanou SMS zprávu s žádostí o rozhovor.

Protopopová pracovala pro Andreje Babiše ještě v době, kdy byl ministrem financí. Její jméno se pak objevilo v souvislosti s kauzou Čapí knízdo, kde zpracovávala jeden z posudků na zdravotní stav premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Protopopová v minulosti také figurovala jako svědkyně v kauze, kdy policie prověřovala, zda byl právě Babiš mladší v roce 2017 nedobrovolně jejím manželem Petrem Protopopovem zavlečen na Krym.

Andrej Babiš mladší Protopopovou minulý týden zbavil mlčenlivosti ve svém případě, aby přestala mlžit o jeho zdravotním stavu. Chce totiž dokázat, že netrpí schizofrenií, jak tvrdí jeho otec a premiér České republiky. Proto na ministerstvu zdravotnictví zanechal souhlas, aby doktorka Dita Protopopová, která měla jeho případ na žádost Andreje Babiše staršího na starost, mohla o jeho zdravotním stavu promluvit. Dita Protopopová doposud vždy tvrdila, že je Babiš mladší nemocný, a potvrzovala tak slova ministerského předsedy.

 

 

 

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]