„Protože chci.“ Mikuláš Minář je okouzlen úspěchem, který není jeho

Mikuláš Minář (FB Vojtěch Stádník)

Mikuláš Minář | FOTO: FB Vojtěch Stádník

Pokud si někdo myslel, že úspěch koalic opozičních stran bývalému předsedovi spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláši Minářovi ukáže, že je zbytečné, aby zakládal další hnutí, které opozici jen oslabí, mýlil se. Minářovi totiž chybí jedna zásadní věc – pokora. A tak oznámil, že „do toho jde“. Kdyby si člověk přečetl jeho text a netušil, kdo jej napsal, klidně by si mohl myslet, že jde o záležitost z pera Marka Prchala a na začátku chybí jen „Čau lidi“.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Nejprve se zdálo, že Minář je „pouze“ naivní. Jeho nadšenecké sdělení o tom, jak osloví nevoliče a jak je možné přetáhnout ty, kteří volí hnutí ANO, působilo nepříliš realisticky. Je prostě a jednoduše legrační, že si někdo, kdo organizoval antibabišovské demonstrace, myslí, že bude nějakým svorníkem. To je hloupost.

Nyní ale Minář po vlně kritiky vydal další prohlášení, v němž ji vůbec nereflektoval. Oznámil, že opozice oslovuje málo lidí a že právě to on změní. „Ne, opravdu nesním celé noci o tom, že budu příštím premiérem. Dělám jen to, co umím. Spojovat, mobilizovat, nabíjet lidi a dodávat jim naději. To se mi potvrdilo i v minulém týdnu, kdy mi stovky lidí napsaly, že to vidí stejně. Zvedá se vlna,“ píše Minář.

A tady je první kámen úrazu. Není to Mikuláš Minář, kdo přivedl davy na pražskou Letnou. Nebo lépe – ano, jemu se podařilo dát dohromady organizátory. Byl produkčním pro demonstraci, kam občany přivedl úplně někdo jiný: premiér Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman, snaha podpořit demokratické strany, svobodu a také informace nezávislých médií.

Mikuláš Minář (FB Vojtěch Stádník)

Ten problém spočívá v tom, že nikdo nechodil na protesty, aby se podíval na Mináře a poslechl si jeho projev. Po několika demonstracích se dokonce objevovalo čím dál tím více lidí, kteří chodili svůj názor veřejně projevovat navzdory tomu, co zaznívalo na pódiu, ať už od Mináře, nebo od některých dalších zúčastněných.

Minář, který působil jako skromný kluk, podlehl svému vlastnímu kouzlu. V jeho věku je to pochopitelné. Naprostou ztrátu pokory ilustruje jedna věta, která mj. odůvodňuje, proč „do toho jde“: „Protože chci.“ 

Chtít můžete leccos, Mikuláši. Co chce váš spojenec pan Čižinský, to už víme. Jen doufejme, že z toho bude bezvýznamný propadák a nikoli rozhodující 2–3 procenta, která oslabí opravdové politické strany.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]