Prověříme, kdo a proč oběsil obyvatele Luhansku, prohlásil Serhij Hajdaj

Serhij Hajdaj (Serhij Hajdaj / se souhlasem)

Serhij Hajdaj | FOTO: Serhij Hajdaj / se souhlasem

Na sociálních sítích se objevily snímky oběšenců. Údajně se má jednat o obyvatele z části okupované Luhanské oblasti, kteří byli popraveni ruskými okupanty, neboť pomáhali ukrajinské armádě. Na hrudi mají oběšenci připevněny cedule s nápisy „zrádce luhanského lidu“ či „předával informace nepřátelskému Směrši“.  Zjistit pravost fotografií i případné pachatele oněch nezákonných poprav slíbil gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

„Na internetu se objevily informace a fotografie o tom, že ukrajinští obyvatelé Luhanské oblasti, které okupanti podezřívali z pomoci ozbrojeným silám Ukrajiny, byli údajně oběšeni. Nemáme stoprocentně ověřené informace, že nejde o podvrh, takže bychom opravdu neradi šířili neověřené informace, protože přesně to chce kremelský režim a okupanti, aby nás pak mohli obvinit,“ uvedl Serhij Hajdaj.

Podle jeho názoru by zveřejnění fotografií mohlo být součástí snahy ruských agresorů o zastrašení Ukrajinců v dočasně okupované Luhanské oblasti, kteří skutečně pomáhají ukrajinské armádě.

„Během uplynulých deseti měsíců války existuje mnoho informací o tom, jak okupanti týrali obyvatele Luhanské oblasti. Existují dokonce informace, že zabíjeli civilisty nejen v důsledku dělostřelecké palby, ale také jednoduše vnikli do domů a stříleli lidi. Bylo tam všechno: znásilnění, vražda i šikana. V tomto případě je třeba informace prověřit. Vše shromáždíme, předáme našim orgánům činným v trestním řízení a ony to vyřeší,“ konstatoval Hajdaj.

Na snímky jako jeden z prvních upozornil Christo Grozev z investigativní skupiny Bellingcat. „Tyto fotografie údajně pověšených „kolaborantů s Ukrajinou“ byly poprvé zveřejněny ruskými telegramovými kanály a zdá se, že na ruské straně nejsou žádná vyvrácení (a ve skutečnosti spousta hrdě podporujících komentářů),“ napsal ve svém komentáři Christo Grozev.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Zatím se k události nepřihlásil nikdo, a tak lze zveřejněné fotografie interpretovat různě. Může jít o ruskou „odpověď“ na vyjádření Serhije Hajdaje, který v televizním vysílání ocenil práci partyzánů na okupovaných územích, kteří pravidelně upozorňují ukrajinské dělostřelectvo, kam střílet, aby způsobilo okupantům co největší škody.

Také však může jít o neadresnou výhrůžku s cílem zastrašit obyvatelstvo. „Ruští bastardi veřejně popravovali civilisty v Luhanské oblasti. Je to názorné, aby to každý viděl. A svět by to měl vidět. Skutečně odporná ruská řada nelidí, kteří se chlubí svými zvěrstvy,“ popsal snímek ukrajinský aktivista Serhij Sternenko.

Na ruských sociálních sítích se však kromě schvalování tohoto činu a radosti nad tím, že se Rusko zbavilo dalších zrádců, objevují i názory, že jde o akci Ukrajinců, kteří blafují a chtějí tímto způsobem „očernit Rusko“. „Dvě možnosti. Buď je to další podvod těch hloupých sviní, nebo jsou to skutečně ti oběšenci, a ti oběšenci by mohli být naši zajatci nebo civilisté na osvobozených územích, v obou případech jde o provokaci. Ale v první případ chci věřit víc,“ píše se například na telegramovém účtu nazvaném Rosič.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články