Krátce před 30. výročím pádu komunismu se objevily dva průzkumy s obdobnými trendy. Vládní ANO posiluje, levice zastavila propad, všem ústavním institucím stoupla důvěra. Už je skutečně líp, jak tvrdí agentury STEM a CVVM, nebo jde jen o vytvoření clony, že není proti čemu protestovat?
Důvody k obezřetnosti k posledním průzkumům agentur STEM a CVVM jsou namístě. Nejen proto, že jsou zrovna v tomto období nápadně optimistické, oslavně z nich citují zejména média vlastněná Agrofertem a liší se od posledních výsledků agentur Kantar a Median. Podobnou roli nesehrávají poprvé, potýkají se s vnitřními rozpory a především jsou obě významně napojeny na vládní rozpočet.
Nárůst ANO
Na rozdíl od říjnových průzkumů Kantaru a Medianu přinesly obě agentury zřetelný nárůst podpory ANO. CVVM Babišově hnutí naměřil 33,5 procenta, STEM téměř stejně, 33,1 procenta. CVVM tradičně nadhodnocuje levicové strany ČSSD a KSČM. STEM zase „zaskóroval“ významným propadem preferencí nejsilnějších opozičních stran Pirátů a ODS – na rozdíl od CVVM, kde naopak narostly.
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je jedním z výzkumných oddělení Sociologického ústavu Akademie věd. Jeho průzkumy jsou financovány z veřejných peněz, v rámci rezortu školství vedeného ministrem Robertem Plagou (ANO). U této agentury stojí za pozornost nejen momentálně vysoká podpora ANO, ale i souběžný průzkum důvěry veřejnosti v ústavní instituce.
Tato důvěra v říjnu stoupla ve všech kategoriích, počínaje prezidentem (56 procent), přes vládu (50 procent), Sněmovnu (40 procent), Senát (40 procent), hejtmany (49 procent) až po nejdůvěryhodnější starosty (70 procent). Samotní výzkumníci přiznávají, že je obtížné určit, co je příčinou údajného plošného vzestupu důvěry ke všem ústavním institucím, a nevylučují ani náhodný výkyv.
Důvod podpory nejasný
„Jako možné vysvětlení daného posunu se může nabízet jisté uvolnění napětí v souvislosti s ukončením trestního stíhání premiéra Andreje Babiše, jež dlouho zatěžovalo politickou situaci v zemi, a do výsledku výzkumu se také mohla výrazněji promítnout specifická atmosféra a situace, která se vytvořila v souvislosti s úmrtím a pohřbem Karla Gotta,“ doplnili autoři průzkumu.
Žádná data k těmto spekulacím ovšem nepředložili. Opravdu ovlivnily růst důvěry ve všechny ústavní instituce podezřele zastavené stíhání v kauze Čapí hnízdo a Gottův pohřeb, a to i v hejtmany, starosty, krajská a obecní zastupitelstva? Ještě podivnější je rozpor, který CVVM uvádí ve svých závěrech, že důvěra vládě a prezidentovi významně pozitivně souvisí s narůstající spokojeností s politickou situací.
Jenže podle zjištění téže agentury spokojenost s politickou situací neroste. Dosahuje stejné hodnoty pouhých 23 procent jako v září a celý letošní rok se udržuje na zhruba stejné úrovni. Podobné je to s nespokojeností s politickou situací, kterou v říjnu vyslovilo 39 procent respondentů, což je stejně jako v lednu letošního roku, a významněji se lišila jen v červnu, kdy se projevila vládní krize kolem ministra kultury Staňka.
Náhlý nárůst důvěry ve všechny ústavní instituce tedy není přesvědčivě objasněn a postrádá vnitřní logiku i v rámci samotného zjištění agentury CVVM.
STEM ve střetu zájmů
Ještě rozporuplnější závěry přinesla agentura STEM vedená jejím zakladatelem Janem Hartlem. Zatímco vyzkoumala nejnižší podporu Pirátů a ODS od parlamentních voleb, žádná jiná agentura tento trend nepotvrdila. Dobře si u něj nevedou ani ostatní strany demokratické opozice. Přesto z tohoto průzkumu dělají Mladá fronta DNES a server Parlamentní listy dalekosáhlé závěry, což je jistě hlavním smyslem této materie.
Agentura STEM se nikoli poprvé nachází v jasném střetu zájmů. Jejím významným klientem je Ministerstvo financí, pro které zpracovává průzkumy, jež se stávají běžnou výbavou propagandy hnutí ANO. Andrej Babiš pochopil, že průzkumy lze využívat jako marketingový nástroj a mohou se stát součástí politického boje k ovlivňování společenské atmosféry. Nelze si proto příliš představit, že by se Hartlovy průzkumy obracely proti zájmům významného klienta, a podle toho to vypadá.
U agentury STEM přitom nejde o ojedinělý přístup. Hartl se poprvé výrazněji proslavil interními průzkumy pro volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka v éře Jiřího Paroubka. Tvrdík ještě měsíc před parlamentními volbami v roce 2010 veřejně hlásil, že ČSSD získá 33 procent hlasů. Sociální demokracie však dosáhla jen 22 procent a vítězný Paroubek se musel poroučet, protože nebyl schopen sestavit vládu.
Vládní agentura
Jak vypadá vládní spolupráce společnosti STEM s hnutím ANO v posledních několika letech? Stačí připomenout několik příkladů.
Mezi první využitelné produkty patří zjištění agentury prezentované v květnu 2016, že téměř dvě třetiny dotazovaných Čechů vnímají zavedení elektronické evidence tržeb jako pozitivní opatření. Podobné průzkumy se později opakovaly a je příznačné, že STEM nikdy nezjišťoval názory výlučně těch podnikatelů, kterých se EET přímo dotýká.
V lednu 2017 se Jan Hartl nezvykle osobně zúčastnil památné tiskové konference s exministrem financí Andrejem Babišem, na které prezentovali vyfabrikovaná data o nárůstu tržeb v restauracích v průběhu prvního měsíce provozu EET o sto procent.
STEM předvedl asi největší lapsus při rozjezdu státní loterie Účtenkovky, kdy „naměřil“ motivaci k účasti 70 procent lidí. Loterii mezitím ovládli gambleři a podvodníci zasílající měsíčně tisíce účtenek, a účast se pohybuje kolem čtyř procent dospělé populace.
Pochybnosti nasnadě
Hartlova společnost prokázala téměř navlas stejnou službu před rokem, kdy ze všech agentur naměřila hnutí ANO nejvyšší preference (35,7 procenta) a nejnižší jeho pronásledovatelům (Piráti, ODS) po vyhrocené aféře s únosem Andreje Babiše mladšího, která jde dnes do vytracena.
O tom, jestli je momentální provládní optimismus agentur CVVM a STEM oprávněný, nebo jde jen o další manipulaci provládního aparátu, rozhodnou až volby. Důvody k vážným pochybnostem, že může jít o snahu ovlivnit atmosféru kolem blížícího se výročí 17. listopadu, jsou však nasnadě.