Prozápadní iniciativy představily své akce.

Eric Drooker

Spojení občanských iniciativ PRO KONVOJ/Hi FRIENDS, ve kterém se angažuje i Svobodné fórum, na čtvrteční tiskové konferenci představilo program akcí, kterými chce podpořit průjezd konvoje spojeneckých vojáků. Jde o reakci na plánované protesty blokády, které připravují komunisté a další skupiny.

Na akcích, které organizují občanské iniciativy pod hlavičkami PRO KONVOJ nebo Hi FRIENDS, se angažují i významní umělci. Na úterním koncertu, který se uskuteční před ruzyňskými kasárnami, vystoupí například David Koller. „Já s totalitou mám ten problém, že jsem v ní žil 30 let. A velmi dobře si pamatuju, co se dělo,“ řekl na tiskové konferenci populární zpěvák. „Chtěl bych se vždy podívat dětem do očí s tím, že jsem pro to něco udělal,“ vysvětlil svou podporu spolupráci se západními vojenskými silami.

tiskovka

Tiskovou konferenci zorganizoval známý pražský kavárník Martin Kotas, který dlouhodobě podporuje prozápadní občanské aktivity.

Podle Pavla Šafra, editora Svobodného fóra, vzniklo sdružení iniciativ, ve kterém se angažuje třeba hnutí Podhradí nebo Klub na obranu demokracie, jako odpověď na plánované protestní akce protiamerických aktivistů. Ty mají vyjádřit nesouhlas s průjezdem konvoje. „Kdybychom nevyjádřili svůj postoj, tak před zraky světových médií tu proběhne něco ostudného. Totiž prezentace českého kverulantství a faktické zrady západního společenství,“ řekl Šafr. Podle jeho slov by měla naše vláda víc ukázat, že hodlá plnit závazky, které má ke svým spojencům. Zároveň zdůraznil, že převážná většina Čechů nesouhlasí s agresivní politikou Ruska, kterou v současnosti uplatňuje na Ukrajině.

Svou podporu akcím vyjádřil i Marek Vítek. „Naše iniciativa 1100mil.cz na svých stránkách informuje o většině akcí, které se konají na podporu konvoje Americké armády. Vnímáme to jako podporu našeho aktivního členství v NATO. Snažíme se získávat a předávat nejaktuálnější informace,“ vysvětlil Vítek.

tis2

Pro spolek Podhradí je podpora konvoje samozřejmá. „Když jsme přemýšleli nad ideou, jak vyjádřit solidaritu a podporu konvoji, tak jsme vycházeli z filozofie, která říká, že američtí vojáci jsou v rámci NATO našimi rovnocennými partnery a přáteli. Proto je při průjezdu naší zemí přátelsky pozdravíme – Hi, friends!,“ říká Nikol Klevcovová, tisková mluvčí Podhradí. „Aby se náš postoj vyznávající demokracii a odpor agresivní mocenské politice Kremlu dostal do podvědomí a ve světě nebylo vidět jen to, jak komunisté a příznivci Vladimira Putina proti konvoji protestují, vytvořili jsme plakáty s nápisy Czechpoint. Ty jsou parafrází armádních kontrolních pracovišť,“ doplňuje Klevcovová. „Každý, kdo bude chtít americké vojáky takto pozdravit a vyjádřit jim naší sounáležitost, může si tento plakát vytisknout z webu Svobodného fóra, Novin Českých i z webu Podhradi.org, nebo z facebookové stránky Hi, friends!. Stačí dopsat místo, na němž se s vojáky potká, a poté snímek uveřejnit s hastagem na sociální síť,“ dodává mluvčí spolku Podhradí.

Jedním z organizátorů Hi FRIENDS je i Jakub Pitron, který tvrdí, že k podpoře konvoje ho přiměly okolnosti poslední doby. „Ještě před dvěma třemi týdny by mě nenapadlo, že bude potřeba, aby se tato věc organizovala. Ale nemůžu se dívat na to, když tady lidé v čele s panem Vyvadilem, KSČM a dalšími zcela zbytečně vytvářejí takovou hysterii,“ tvrdí Pitron. „Pokud někdo začíná organizovat akce, které mají za cíl poplivat naše spojence, nadávat jim a znemožňovat průjezd, pak je skutečně potřeba s tím něco dělat. Konvoj je spojeneckých zpřátelených jednotek. Nikde jinde, kudy projíždí, se žádné protesty nedějí,“ vysvětluje svůj postoj. „Udělali jsme výzvu občanům před pár dny. Protože nechceme dopustit jednu základní věc: Aby vznikl dojem u našich spojenců, že už nechceme být součástí NATO a že ČR je nespolehlivý partner. Neříkáme, nebuďme kritičtí. Říkáme – neplivejte na naše spojence,“ říká Pitron.

První veřejné shromáždění na podporu západní orientace České republiky proběhne v sobotu v 16.00 na náměstí Míru. Od neděle budou lidé po celé zemi vytvářet takzvané czech pointy neboli místa, kde budou vyjadřovat solidaritu spojeneckým vojákům. V úterý proběhnou v Praze dva koncerty, jednak u kasáren na Ruzyni, kde budou vojáci ubytováni, a pak večer v divadle La Fabrika.

 

Podrobný přehled akce „Pro Konvoj“ nabízíme zde:

Program akce PRO KONVOJ

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]