Prožíváme babišismus s lidskou tváří. Pak přijde čistka a přebírání kořisti

ČTK

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Česká republika se ocitla v podivném mezidobí. To předchozí skončilo v sobotu 21. října kolem 16. hodiny odpolední, kdy už bylo jasné, že Andrej Babiš se svým hnutím ANO zvítězil ve volbách do poslanecké sněmovny. Ač získal téměř třicet procent hlasů, nemá dostatečně silný mandát na to, aby vládl sám, a naštěstí nemá ani zdaleka ústavní většinu. To, co momentálně chystá spolu se svým hlavním spojencem prezidentem Milošem Zemanem, je převzetí moci. Takové, ve kterém nám bude umožněno poznat reálný babišismus.

Babiš se chystá převzít několik důležitých pozic, a to jak ve smyslu moci, tak ve smyslu dalších příjmů peněz. A bohužel na základě předchozích zkušeností můžeme i předpokládat, že tuto moc použije také k potlačení či oslabení svých konkurentů a kritiků.

Co je ovšem pro Babiše nejzásadnější, až bude mít on a jeho ministři rozvázané ruce? Jedním slovem: kořist. Pojďme se na ni podívat.

Převzetí státních podniků. Babiš se dlouhodobě chystá zejména na ČEZ, k čemuž mu pilně vyšlapávají cestu nejen jeho lidé v pozadí, ale také jeho novináři. Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl i šéfredaktor Ištvan Léko už od červnové vládní krize tlačí do médií myšlenku, že právě ČEZ byl pro Bohuslava Sobotku důvodem vyhodit Babiše z postu ministra financí.

Ovládnutí antimonopolního úřadu. Ve chvíli, kdy se Babiš zbaví této překážky, bude moci bez problémů převzít kteroukoli televizi, ať už se rozhodne pro TV NOVA, či TV Prima. Ty jsou k němu sice obě servilní, nyní ale bude mít jistotu ještě většího mediálního vlivu, který se mu bude hodit už v komunálních volbách příští rok. Navíc také nebude mít problémy jakožto investor do zdravotnictví, kde se de facto stal hegemonem v byznysu umělého oplodnění.

Ministerstvo zdravotnictví. Na předchozí bod navazuje právě resort, který doposud spadal pod ČSSD. Babišovy hlavní zájmy spočívají v úhradové vyhlášce a ve změně zákona, který se v minulém volebním období nepodařilo protlačit: možnost umělého oplodnění pro single ženy a pro ženy vyššího věku. Pro jeho kliniky by tak rapidně narostl počet klientek, které budou moci službu využít. Fond Hartenberg navíc nově investuje i do poliklinik, takže se dá očekávat další nárůst zájmů v této oblasti, jejíž rozpočet představuje 450 miliard korun.

Ministerstvo zemědělství. Lidovec Marian Jurečka sice rozhodně nebyl žádným protivníkem hnutí ANO a holdingu Agrofert, ovšem ve chvíli, kdy by se podařilo sloučit zemědělství s resortem ministerstva životního prostředí, Babišovo podnikání získá nový rozměr. Richard Brabec už nebude muset předstírat vůbec nic a poslední brzdy ničení krajiny řepkou nebo snahy České inspekce životního prostředí kontrolovat některé podniky Agrofertu zmizí úplně. Babiš prostě veřejnosti řekne, že „to všechno je v podstatě příroda“, bude mluvit o šetření a efektivitě, ale to, že ministr životního prostředí má být naopak jakýmsi protivníkem zemědělského průmyslu, zamlčí.

Veřejnoprávní média. Je téměř jisté, že Babišovi lidé kleknou i na poslední ostrůvky žurnalistické svobody s velkým dosahem, a nebude to nikam muset vykřikovat Tomio Okamura. Velmi pravděpodobně to bude buď problematizováním rozpočtu těchto institucí, nebo formou očekávané změny zákona o Radě ČT a Radě ČRo, která ještě navíc bude částí veřejnosti vítána jako „odpolitizování“. Hlavně to ale bude konec nepříjemných otázek Reportérů ČT nebo 168 hodin, protože to je přece podle Babiše „zkorumpovaná pakáž“.

Ministerstvo vnitra. Andrej Babiš bojoval proti reorganizaci policie proto, že právě někteří vyšetřovatelé mohli být ještě nezávislí. Neměl je pod kontrolou a to mu bylo trnem v oku. Dobře ví, že kostlivců ve skříni má mnoho – a nejen on. Bezpečnostní divize Agrofertu je vybudovaná velmi pečlivě a není proto důvod, aby se k ní přirozeně nepřipojily státní složky, které budou Babišovi pomáhat prosazovat jeho zájmy.

Dobře jsme poznali, jak funguje státní správa, když ji dostane oligarcha do rukou. Finanční úřady (nejen) prostřednictvím zajišťovacích příkazů dlouhodobě likvidují konkurenty Agrofertu tím, že „na ně kleknou“. To byl ovšem jen jeden resort, nyní bude mít Andrej Babiš všechny, i kdyby na ně za sebe dosadil třeba dalajlámu. Tímto způsobem se dá využít mnoho státních úřadů i složek, viděli jsme skandální vliv Roberta Pelikána na justici a státní zastupitelství a bezskrupulózních věrných má Babiš mnoho.

Co se dá dělat, když stojíme tváří v tvář nastupujícímu reálnému babišismu, který vystřídá současný babišismus s lidskou tváří? Co jiného, než s naprostým realismem a bez naivity čelit druhé vlně normalizace.

Bude velmi těžké, ale nesmírně potřebné, abychom chránili, budovali a upevňovali ostrůvky svobody. Ať už v mediální, nebo v podnikatelské sféře. Přitom by velmi pomohlo, kdyby demokratické strany pevně odmítaly kolaboraci s hnutím, které si chystá vzít všechno, co se mu nepodařilo uchvátit za uplynulé čtyři roky. Jedná se o zbytky svobodných médií, o nezávislou policii a justici.

Babiš se chystá nám vzít svět, v němž platila pravidla. A dá nám místo toho svět, v němž neplatí nic jiného než síla. Konkrétně jeho síla. A to už nebude skutečná demokracie.

Stále máme jednu podstatnou pojistku svobody a právního státu. Je to naše zakotvení v západních strukturách. Současné období babišismu s lidskou tváří ukazuje, že Babiš má před zahraničími spojenci a konkrétně před Evropskou unií stále ještě respekt a nemůže si dovolit vládnout s Tomiem Okamurou. Proto bychom se tohoto mezinárodního zakotvení měli zuby nehty držet. A nutit Babiše, aby si navzdory své přirozenosti musel snažit zachovat lidskou tvář.

Pamatujeme si totiž dobře na jeho metody při přebírání firem. Třeba Kosteleckých uzenin. Vždy měl nejprve lidskou tvář a vypadal jako ryzí dobrotisko. Když ale přišlo na samotné převzetí kořisti, lidskost se vytratila. Proč by to při převzetí státu, který je pro něj přeci také jen taková „firma“, mělo probíhat jinak?

Po převzetí a upevnění moci přichází reálný babišismus. A na ten musíme být připraveni. Pod všemi možnými mediálními maskami tento režim žádnou lidskou tvář mít nebude. A je jen na nás, co všechno mu dovolíme. Jako vždy, v tomto smutném příběhu.

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner