Po dekády trvající masáž proti šlechtě v české společnosti zjevně nezanechala až tak hlubokou stopu, jak by si komunisté přáli. Ač se převaha Čechů v mládí setkávala výhradně jen s dehonestující karikaturou šlechticů, společnost dokáže nahlédnout poválečné bezpráví spojené se zabavením majetku. Konkrétně spor, v němž Lichtenštejnci žalují Česko o majetek zabavený po válce, by s nimi urovnala mimosoudně. Vyplývá to alespoň z aktuálního průzkumu renomované společnosti Ipsos s tisícovkou respondentů pro Nadaci knížete z Lichtenštejna.
Více než polovina (56 procent) populace má za to, že by měl český stát zahájit jednání o uzavření poválečného sporu a najít řešení výhodné pro obě strany. Dvě třetiny populace vnímají přístup Nadace, která žádá pouze o majetky v držení státu, nikoliv pozemky patřící krajům, obcím nebo soukromým osobám, jako velkorysý. Toto stanovisko nejčastěji podporují mladí lidé ve věku od 18 do 29 let, konkrétně 68 % z nich. Zajímavé je, že s tímto postojem častěji souhlasí lidé z Moravy než např. Pražané. To je patrně důsledek krádeže pozemků a statků sedlákům.
Podle nejčastější odpovědi lidí starších 66 let a lidí z Čech, by měl stát odmítat jakákoli diplomatická a mimosoudní jednání (myslí si to 15 procent respondentů). Podle 37 procent dotázaných by se Lichtenštejnci starali o lesy a zámky lépe než český stát. Nejčastěji (47 procent odpovědí) se však dotazovaní přiklonili k možnosti, že by se změna majitele na stavu lesů ani nemovitostí buď neprojevila, anebo to nedokáží říci. Je příznačné, že s tímto výrokem nejvíce souhlasili ti, kteří podporují stanovisko českého státu.
Z 22 zabavených zámků jich díky strategii vynechat majetek v rukou třetích stran Nadace požaduje jen 4 (plus jeden další, o nějž se hlásí jiná větev rodu). O mimosoudní řešení sporu, který se nevede o platnost Benešových dekretů, ale o jejich nesprávnou aplikaci na lichtenštejnský případ, rod usiluje prostřednictvím bývalého viceguvernéra České národní banky a exšéfa České spořitelny Pavla Kysilky. Ten pro Hospodářské Noviny naznačil, že pokud by se stát s lichtenštejnským rodem dohodl, fond knížecí nadace by s dlouhodobou perspektivou investoval do tuzemských malých a středních firem.