Průzkum: Kdyby zanikla Unie, méně vzdělaným starším komunistům by se prý ulevilo

Eric Drooker

Jak vyplývá z průzkumu pro Sociologický ústav AV ČR, méně než pětině Čechů by bylo líto, kdyby se Evropská unie rozpadla. Polovině lidí by taková událost byla jedno a 22 procent dotázaných uvedlo, že by se jim „ulevilo“. Šest procent Čechů by zrušení EU uvítalo.

ČTK podle průzkumu dále uvádí: „Zániku Evropské unie by nejvíce litovali mladí lidé, vysokoškolsky vzdělaní obyvatelé měst, lidé, kteří často sledují zprávy na internetu, a ti, kteří mají nejvíce znalostí o politice. Pokud jde o politické preference, pak by konce Unie velmi litovali příznivci TOP 09. Nejméně by rozpadu EU bylo líto důchodcům, stoupencům KSČM a těm, kteří nemají zájem o politiku nebo nesledují zprávy na internetu.“

Takže neználkům a extremistům a těm, co se jich budoucnost už tolik netýká, je Unie lhostejná.

Pochopitelně tu jsou i jedinci, kteří jsou mladší, vzdělaní a mají zájem o politiku a nejsou extremisté a Unii by též rádi viděli v troskách. Takoví mají nějakou svou vizi, o které si myslí, že je lepší. Kdysi bylo v Evropě dost mladých, vzdělaných a o politiku se zajímajících lidí, kteří žili na Západě a obdivovali Sovětský svaz. Stejně jako lidí prostých, kteří bolševikovi díky zdravému rozumu neskočili na špek.

Unie má tisíc chyb, to je pravda, jen je otázka, které problémy z lidského života zmizí, kdyby tu Unie nebylo, a proč si 22 procent myslí, že by se jim bez ní „ulevilo“.

Nezmizely by samozřejmě nemoce, nezaměstnanost, terorismus. Nezmizeli by ani uprchlíci, protože hranice Evropy by bez EU nebyly náhle neprostupné, bylo by to spíš jen horší. Nezvýšila by se porodnost ani vzdělanost. Bezpečnostní předpisy by nebyly lepší. Hloupá nařízení by byla nejspíš ještě hloupější, protože ta bývají místním dílem. Zato volný pohyb osob a zboží by se zkomplikoval. Všechno by se muselo pracně dojednat znovu, abychom za dvacet let zjistili, že zakládáme zase Unii, a to dost podobnou.

Lidé křičí o suverenitě a neví, co to slovo znamená. Každou mezinárodní smlouvou se zříkáme části suverenity. Místo unijního práva bychom uzavřeli spoustu jiných mezinárodních smluv a jimi se suverenity zase zřekli. Nebo neuzavřeli a byli bychom jako kůl v plotě.

Ale vykládejte si něco určitému typu lidí. Když nechcete potápět čluny s uprchlíky, jste sluníčko, když nechcete rozpad Unie, jste eurohujer.

Ale co se dá dělat, čísla jsou nelítostná. Nejvíc by se z rozpadu Unie radovali postarší a méně vzdělaní komunisté bez zájmu o politiku. Tak aspoň doufejme, že ti lidé nechodí volit, když je politika nezajímá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]