Průzkum Medianu: Petr Pavel a Andrej Babiš mají vyrovnaný počet příznivců, druhé kolo by vyhrál generál

Andrej Babiš, Petr Pavel (Evropská unie / Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Andrej Babiš, Petr Pavel | FOTO: Evropská unie / Zuzana Bönisch / se souhlasem

Podle exkluzivního průzkumu agentury Median pro deník MF DNES by se do druhého kola v blížící se volbě prezidenta dostal generál Petr Pavel s miliardářem a předsedou nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem.

Deník, ve kterém průzkum v pondělí 2. ledna vyšel, patří pod vydavatelství Mafra z holdingu Agrofert Andreje Babiše. Dosud nikdy ještě nekandidoval na prezidenta majitel mediálního domu, který zároveň zveřejňuje předvolební průzkumy.

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Pavel a Babiš mají podle posledního průzkumu vyrovnané množství příznivců. Konkrétně 28 procent, přičemž Pavel mírně vede. Naopak třetí kandidátka, ekonomka Danuše Nerudová, začala mírně zaostávat. Zatímco v minulém průzkumu agentury Median získala 27 procent, nyní by zřejmě klesla na 25 procent.

Svůj podíl na tom pravděpodobně mají nedávno zveřejněné informace o aférách na Mendelově univerzitě, kterou vedla jako rektorka a kde se mělo obchodovat s doktorskými tituly.

„Celkový závěr je takový, že jsou tady tři kandidáti, jejichž pozice jsou velmi vyrovnané, a nedá se říci, kdo by byl vítězem. Nejvyšší preference má nyní Petr Pavel a Andrej Babiš, rozdíl mezi nimi je na úrovni statistické chyby,“ shrnul pro MF DNES výsledky volebního modelu ředitel agentury Median Přemysl Čech.

Pořadí kandidátů v průzkumu agentury Median pro MF DNES:

Median / MF DNES
Model volby prezidenta Median pro MF DNES konec roku 2022 / ZDROJ: Median / MF DNES

Všichni ostatní kandidáti mají méně než 5 procent příznivců. Marek Hilšer a Pavel Fischer by ve volebním klání získali lehce přes čtyři procenta. Ještě hůře jsou na tom Jaroslav Bašta, Josef Středula či Tomáš Zima, který by nezískal ani celé jedno procento.

Druhé kolo by vyhrál přesvědčivě Petr Pavel. Podle agentury Median by získal 61,1 procenta hlasů a Andrej Babiš necelých 39,6 procenta. Více než 36 procent voličů se ovšem ještě stále nerozhodlo, komu by dalo svůj hlas.

Průzkum se uskutečnil 27.  až 29. prosince 2022 a odpovídalo v něm 1 016 respondentů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články