Premiéra Babiše nevnímají lidé zrovna příznivě. Podle průzkumu společnosti Median pro Českou televizi, ho 40 procent lidí vnímá negativně. Velmi negativně 10 procent, spíše negativně 30 procent. Smíšené pocity má 31 procent dotázaných. Velmi pozitivně ho vidí 9 procent lidí a spíše pozitivně 20 procent.
Když se na ta čísla díváme, nesmíme hned mechanicky ztotožnit těch „pozitivních“ 30 procent s procenty ve volbách, protože nikde není řečeno, kolik z těch, kdo mají nějaký názor, půjde taky volit. Je to spíš obraz toho, jaká nálada ve společnosti ohledně premiéra panuje.
Babiš také ty pozitivní hlasy koncentruje na sebe, zatímco ten zbytek může mít různé politické zájmy, takže se hlasy rozdělí mezi různé strany. Proto se může i převážně neoblíbený politik čistě číselně stát vítězem voleb.
Pro odpůrce šéfa ANO je zajímavá především ta skupina se „smíšenými pocity“, protože ta se může stát rozhodující. Záleží na tom, v jakém poměru v těch smíšených pocitech převáží nakonec jedno hledisko.
Co lidem vadí? Že A. B. rozděluje společnost (70 procent), je ve střetu zájmů (66 procent), ovlivňuje média (62 procent). Většinu lidí se tedy nepovedlo přesvědčit, že je Babiš sympaťák. Občané mají ale dojem, že zlepšil výběr daní (61 procent), zlepšil ekonomickou situaci (52) a „nastartoval investice“ (49). Tady se nejspíš skrývá časovaná bomba, protože zlepšení ekonomické situace nemusí trvat věčně a zatím nikdy netrvalo.
Jak se vybírají daně a jak jsme na tom s investicemi, o tom mají lidé asi sotva nějakou reálnou představu. Zřejmě tomu věří, protože o tom Babiš mluví. Rozhodovat bude však nakonec pohled do vlastní peněženky, protože to je působivější faktor, než nějaká výroční data.
Soupeření s Babišem, když to nazveme jemně, bude znamenat podrobné zkoumání, kde jsou podle lidí jeho slabé stránky. Nesmí se ale zapomenout na to, že sám má značný kapitál, aby mohl vzdorovat. Otázkou je, jestli bude schopen postupovat racionálně, protože to jedinci, co jim tečou nervy, obvykle neumí.