Průzkum: Dvě třetiny občanů se obávají, že vláda může zneužít nouzový stav

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Většina stran zastoupených v Poslanecké sněmovně si drží podobné preference jako v posledních měsících. Alespoň to ukázal průzkum společnosti Kantar pro Českou televizi. Hnutí ANO by získalo 34 procent, ČSSD sice v březnu stoupala, nyní se ale vrátila na 5,5 procenta hlasů. Průzkum byl zveřejněn v Otázkách Václava Moravce. Další dotazování ukázalo, že celkem 68 procent lidí se obává, že vláda by mohla zneužít nouzový stav.

Piráti by podle tohoto průzkumu získali 16 procent hlasů, ODS 11,5, SPD 7, TOP 09 6,5, ČSSD, STAN a komunisté 5,5 a lidovci 4 procenta hlasů. Ohledně obav ze zneužití nouzového stavu jsou čísla Kantaru následující: 30 procent lidí má velké obavy, 38 procent respondentů drobné obavy.

Předseda klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek také oznámil, že se v příštím týdnu mimořádně sejde Poslanecká sněmovna. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že její strana počítá se svoláním mimořádné schůze Sněmovny, odmítá ale projednávání nového krizového zákona ve stavu legislativní nouze. Pekarová stejně jako předseda poslanců SPD Radim Fiala uvedli, že ani jedna opoziční strana nechce prodlužovat nouzový stav.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Faltýnek odmítl, že by hnutí ANO podpořilo vznik vyšetřovací komise kvůli podezřelým nákupům ministerstva zdravotnictví. „Ať to vyšetří NKÚ a policie. Podívejte se, jak dopadla vyšetřovací komise, která zkoumala, co ukradl pan Bakala z České republiky,“ prohlásil Faltýnek. „Můžete ukázat, že pan Vojtěch přijde a že není jako pan Bakala,“ řekla mu Pekarová Adamová. Předseda poslanců ANO pak opakoval, že vyšetřovací komise jsou zbytečné, a nakonec připustil, že by své podpisy pro její vznik mohli připojit také jeho poslanci.

Moravec se Faltýnka zeptal, zda by měl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve chvíli, kdy se prokáže, že byly ochranné pomůcky předražené, odstoupit. Šéf poslanců hnutí ANO odmítal odpovědět. „Vy už nejste protikorupční hnutí?“ zeptal se ho Moravec. „Já vám vůbec nerozumím,“ odpověděl Faltýnek. Moravec uvedl, že existují příklady předražených nákupů. „Vy to máte nějak doloženo? Z novin,“ prohlašoval. „A pokud se potvrdí slova prezidenta NKÚ, který na tyto věci upozorňuje?“ zeptal se moderátor. „O slovech nebudu diskutovat. Důležité jsou činy,“ řekl Faltýnek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com