Průzkum: S nošením roušek ve vnitřních prostorách souhlasí jasná většina lidí

archiv

Ilustrační foto | FOTO: archiv

S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí COVID-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách začali lidé toto opatření více podporovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ, který dnes zveřejnila Česká televize (ČT). Nejvíc respondentů se vyslovilo pro zakrývání úst a nosu v prostředcích hromadné dopravy. V září jich bylo 84 procent, což je oproti konci srpna nárůst o šest procentních bodů.

„S povinností nosit roušky ve vnitřních prostorách v tuto chvíli souhlasí celkem jasná většina české populace,“ uvedl v ČT analytik a spoluautor průzkumu Pavel Ranocha. Podpora podle něj velmi výrazně sílila s tím, jak rostly počty infikovaných a situace se zhoršovala. Společnost Kantar CZ provedla průzkum ve dvou vlnách, při každé se dotazovala šesti stovek lidí. Data sbírala od 24. srpna do 11. září.

Podpora pro roušky na úřadech stoupla ve druhé vlně průzkumu o 18 procentních bodů na 78 procent. Stejně vzrostl počet lidí, kteří souhlasí s nošením ochranných prostředků v obchodech. Těch bylo na konci srpna 55 procent, v září již 73 procent. Se zakrývání úst a nosu v kinech a divadlech souhlasí podle průzkumu dvě třetiny dotázaných.

Vzrostla také podpora nošení roušek ve školách. Zatímco na konci srpna souhlasilo pouze 27 procent lidí, v září stoupl počet respondentů podporujících toto nařízení na 45 procent. Všechna opatření podle Ranochy silněji podporují senioři, tedy nejohroženější skupina, voliči ANO a KDU-ČSL.

Počty nakažených i hospitalizovaných se v zemi výrazněji zvyšují od počátku minulého týdne. V úterý 8. září denní nárůst potvrzených případů koronaviru poprvé překonal tisícovku a již týden se s výjimkou minulé neděle denně držel na této úrovni. Nový rekord v počtu denních přírůstků nákazy zaznamenalo Česko tento týden ve středu, kdy přibylo 2135 infikovaných. Ve čtvrtek bylo i toto číslo překonáno, když laboratoře potvrdily 3128 nových případů nemoci COVID-19.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner