V druhém kole by se pravděpodobně utkali Miloš Zeman a Jiří Drahoš, ve kterém by těsně vyhrál právě bývalý předseda Akademie věd. Nicméně tento průzkum, který společnost Median vytvořila pro Seznam, nezahrnuje například kandidaturu Mirka Topolánka, která byla ohlášena na poslední chvíli a zároveň obsahuje politické osobnosti, jako Martina Stropnického, který se nakonec voleb účastnit nebude.

Volby nového prezidenta České republiky se budou konat 7. ledna 2018 a již dnes budeme znát všechny oficiální kandidáty. Pokud by se volby konaly k dnešnímu dni, utkal by se podle zmíněného průzkumu pro Seznam v potenciálním duelu nynější prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Tento souboj by byl velice těsný. Drahoš oproti Zemanovi by vyhrál s 51 procenty. Jak ukazuje průzkum, voličů, kteří by rádi viděli Miloše Zemana na Hradě, ale stále přibývá. Tento duel by také k volbám přitáhl více voličů, než kdyby se v druhém kole utkali Miloš Zeman a Michal Horáček.

Stejně tak, jak je pro spoustu lidí Miloš Zeman přijatelným prezidentem, je podle zmíněného průzkumu také pro 53 % dotázaných naprosto nepřijatelným. Oproti Drahošovi je to o 23 procentních bodů více. Nikdo z dotázaných však neodpověděl, že by nynějšího prezidenta a kandidáta na další volební období neznalo. Ovšem Jiřího Drahoše nezná 19 % respondentů.

I když Michal Horáček má mezi voliči také jistou podporu, druhé kolo mezi ním a Milošem Zemanem by bylo o poznání jasnější. Zeman by v tomto kole získal 57 % hlasů a protikandidát pouze 42 procent. Nejde vyloučit ani duel mezi Jiřím Drahošem a Michalem Horáčkem. Tento souboj by ale jasně vyhrál Drahoš s 64,5 %.

Tento průzkum je opravdu pouze předběžný. Kandidatura Mirka Topolánka by mohla s názory voličů pořádně zamíchat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner