Průzkumy ukazují: Rusové chtějí válku

Eric Drooker

Přes 86 procent Rusů připouští nebo přímo schvaluje vojenský útok proti zemím, které podporují „nacisty“ na Ukrajině. Tři čtvrtiny Rusů si umějí představit, že Vladimir Putin – v případě, že se dozví o podobném ohrožení – rozhodne o použití jaderných zbraní. Takové jsou výsledky průzkumu, který v Rusku provedla ukrajinská agentura pro výzkum veřejného mínění Active Group. Před dotazovanými přitom vystupovala jako ruský subjekt.

Něco takového Evropa už dlouho neviděla. Na moskevském fotbalovém stadionu Lužniky uspořádal ruský režim monstrózní shromáždění, jež mělo demonstrovat jednotu ruské společnosti, podporu válce (jakkoli zde toto slovo ani jednou nepadlo) a víru v cara – Vladimira Putina. Na samotném stadionu, jenž platí za největší v Evropě, se tísnilo 95 tisíc lidí. Dalších 100 tisíc se podle moskevské policie shromáždilo v jeho okolí, aby sledovalo novodobou obdobu norimberských sjezdů na velkoplošných obrazovkách. Počty ruských vlajek šly do tisíců. Hudba stupňovala emoce.

Potom se dav dočkal – objevil se ruský prezident Vladimir Putin. V kontextu vybičované atmosféry, která v Lužnikách panovala, bylo jeho vystoupení naprosto absurdní. Útok na Ukrajinu zdůvodnil bojem proti „neonacismu a krajnímu nacionalismu“. Cílem války, tedy „speciální operace“, je pak „zbavit lidi utrpení“.

S kýčovitostí, tolik podobnou nacis­tickému kultu kamarádství, o ruských vojácích vyslaných na Ukrajinu prohlásil: „Pomáhají si, podporují se, a když je to potřeba, tak kamaráda jako bratra vlastním tělem ochrání před kulkou na bojišti“. Nakonec, jak se sluší na diktátora v bundě za více než 300 tisíc korun, vyzdvihl ušlechtilost smrti prostého vojáka: „Napadají mě slova z Písma svatého: Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele.“

Kdo viděl alespoň krátký záběr v televizi, musel si nutně položit otázku: Skutečně odpovídají nálady ruské společnosti obrazu, který tato šílená demonstrace válečné podpory nabídla?

Jen několik hodin před začátkem shromáždění v Lužnikách zveřejnila ukrajinská agentura pro výzkum veřejného mínění Active Group výsledky průzkumu, který provedla na území Ruské federace…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.