První člověk na světě dostal pokusně vakcínu proti COVID-19. Je to riskantní

Eric Drooker

První člověk na světě dostal vakcínu proti koronaviru. Stalo se tak vzdor tomu, že nebyly dokončeny všechny testy na zvířatech, jak je to za běžných okolností normální a žádoucí. Očkovanou je Američanka, matka dvou dětí, a podstupuje dobrovolně značné riziko.

“Pokusná osoba” se jmenuje Jennifer Hallerová a hovořil s ní telefonicky redaktor německého týdeníku Der Spiegel. Jennifer je 43 let a je prvním testovacím subjektem na světě. Vakcínu dostala v pondělí ráno v Seattlu.

„Jsem v pořádku,“ řekla pro Der Spiegel o několik hodin později. Žena je matkou dvou dětí a pracuje jako manažerka v start-upové softwarové firmě. Když se před pár týdny na Facebooku dočetla, že se hledají dobrovolníci pro testování účinků nové vakcíny, okamžitě se přihlásila. Jak sama říká, tváří v tvář epidemii se cítila bezmocná „a tohle byla konečně příležitost něco sama udělat“.

Eric Drooker

Soukromá americká biotechnologická společnost Moderna vyvíjí vakcínu s názvem „mRNA-1273“, a to ve spolupráci se státním National Institutes of Health (NIH). Celkem 45 testovaných osob ve věku mezi 18 a 55 lety by mělo v nadcházejících týdnech dostávat dvě dávky až do půl miligramu.

Podle vědců bude trvat nejméně jeden až jeden a půl roku, než bude vakcína připravena pro trh. Dosud nedošlo ani k pokusům s laboratorními zvířaty. Skutečnost, že látka je nyní testována na lidech, porušuje předchozí zásady farmaceutického výzkumu a přináší velká rizika. Podobná látka byla na lidech testována na koronaviry SARS a MERS. „Jsem optimistka,“ říká Hallerová. “Vědci látku dobře zkoumali z hlediska rizik. Nakonec tomu musím věřit,” dodává.

Pokud bude studie probíhat podle plánu, Hallerová obdrží druhou dávku vakcíny za méně než měsíc. První fáze studie má především zjistit, zda lidé vakcínu dobře snášejí. V dalších a rozsáhlejších studiích vědci zkoumají, zda a jak látka skutečně chrání před onemocněním COVID-19.

(Zdroj: Spiegel.de)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články