První kolo bylo částečně referendum o vládě, druhé ne, prohlásil o volbách Havlíček

Karel Havlíček (ANO) (ČTK)

Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Podle místopředsedy poslanecké sněmovny Karla Havlíčka (ANO) druhé kolo senátních voleb nebylo referendem o vládě. Tak by se podle něj dalo částečně označil pouze první kolo. Řekl to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

“Musíme se na to dívat z vícero úhlů. Dívali jsme se na to jako na různé volby. Komunální, tam jsme velmi spokojeni, dopadlo to z našeho pohledu nad očekávání. ANO volby vyhrálo,” prohlásil k volbám Havlíček. „V prvním kole jsme byli velmi spokojeni, v zásadě jsme vyhráli. Částečně se tomu také dá říkat referendum. V druhém kole bylo voličů méně, 480 tisíc. To referendum nebylo. Ale objektivně. Ano, tam jsme prohráli,“ dodal místopředseda sněmovny.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Deml Ondřej)

Že jsou letošní komunální a senátní volby referendem o vládě Petra Fialy (ODS), prohlašoval dlouhodobě předseda hnutí ANO a obžalovaný poslanec Andrej Babiš. Podle Havlíčka však neúspěch v senátních volbách není Babišovou osobní prohrou. „To nemůže být, když jsme v komunálních volbách dosáhli historického úspěchu,“ tvrdil Havlíček.

Podle ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky ve volbách vyhrála slušnost a politika, která lidem neslibuje vzdušné zámky. “Je potřeba si vzpomenout, jak dramatické útoky byly ze strany SPD a ANO, co zažíval Miloš Vystrčil, až na Vysočinu přijelo celé předsednictvo, říkali, že je to referendum o vládě, rozdávali tam salámy…” připomněl.

„Stále brečíte. Že jsme v kampani útočili? Ano, někdy to bylo drsnější. Ale kdo začal s kampaní, kdy se vyvěšoval náš pan předseda s Putinem? Vy. Takže když rozdáváte rány, musíte je také umět přijmout,“ zaútočil Havlíček na Kupku.

“Ten, kdo tady brečí, není koalice SPOLU. Fňukání známe od někoho jiného,“ rýpnul si Kupka do šéfa hnutí ANO. “ANO a Andrej Babiš vystupovali nešťastně. Viděl jsem i dopisy, které rozesílali na Vysočině. Tam na každé řádce Babiš brečí, jak je paní Nagyová obětí. Je to neuvěřitelný případ,” prohlásil ministr s tím, že hnutí ANO říkalo v kampani objektivní lži. “Lživých útoků jste byl také představitelem. Říkali jste, že vláda nepomáhá. Jak pomáháme, lidé vidí na účtech. Opozice a hnutí ANO hrají podpásovou hru,“ doplnil Kupka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články