První kolo prezidentských voleb by vyhrál Andrej Babiš. Generál Pavel se mírně propadl, Nerudová naopak roste

Kandidáti na prezidenta České republiky (FORUM 24)

Kandidáti na prezidenta České republiky | FOTO: FORUM 24

První kolo prezidentských voleb by v listopadu vyhrál předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš. Do druhého kola by s ním postoupil někdo z dvojice Per Pavel a Danuše Nerudová. Vyplývá to z nového prezidentského volebního modelu agentury Ipsos.

Andrej Babiš je nyní podle výzkumu hlavním favoritem prvního kola voleb, ve kterém by získal 29,7 procent hlasů. Oproti poslednímu průzkumu Ipsos by si tak polepšil o 6,4 procentního bodu.

Zuzana Majerová (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

„Andreje Babiše by nejčastěji volili lidé s nižším vzděláním a vyšším věkem. U nejstarší generace (66 let a více) dosahuje téměř poloviční podpory mezi všemi kandidáty,“ uvádí průzkum. Kromě voličů hnutí ANO by mohl dosáhnout i na hlasy podporovatelů SPD a KSČM.

Petr Pavel v průzkumu mírně vede před Danuší Nerudovou. Získal by 25,3 procent hlasů, zatímco Nerudovou by volilo 25 procent lidí. Pro Pavla to znamená mírný propad od posledního modelu, Nerudová si naopak polepšila o víc než 8 procent. Oba mají podporu voličů vládních stran a častěji je podporují voliči s vyšším vzděláním. Nerudová je pak oblíbená u mladší generace mezi 18 a 24 lety.

Volební potenciál, který ukazuje, kolik by kandidát získal, pokud by ho volili všichni voliči, kteří ho momentálně zvažují, má nejvyšší Pavel. Druhá je Nerudová a Andrej Babiš je v tomto ohledu z přední trojice poslední.

IPSOS / se souhlasem
FOTO: Agentura IPSOS / se souhlasem

Ostatní kandidáti výrazně zaostávají. Pavel Fischer by podle průzkumu získal 6,4 procenta hlasů, Marek Hilšer 4,2, Jaroslav Bašta 3,6 a Josef Středula 3,1. Nejhůře jsou na tom Denisa Rohanová a Tomáš Zima, kteří by dostali přes jedno procento hlasů.

Předpokládaná volební účast prvního kola by podle modelu byla 70 procent, což je přibližně o 8 procent víc než u posledních prezidentských voleb v roce 2018.

Prezidentské volby 2023

    • V prvním kole prezidentských voleb zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel se ziskem 35,40 procent hlasů. Druhý skončil bývalý předseda vlády a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Od voličů dostal 34,99 procent hlasů.
    • Druhé kolo prezidentských voleb odstartovalo v pátek ve 14 hodin. Novou hlavu státu bychom měli znát ještě v sobotu v podvečer.
    • Na webu vám během voleb nabízíme kompletní zpravodajský servis.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články