Občané východoněmeckých spolkových zemí Saska a Braniborska zvolili nové zemské sněmy. Podle prvních odhadů, které zveřejnila stanice ARD, zvítězili v Sasku křesťanští demokraté (CDU) s očekávaným ziskem 32 procent hlasů, druhá skončila Alternativa pro Německo (AfD) s 27,5 procenty hlasů. Nejsilnější politickou stranou v Braniborsku zůstala podle odhadů sociální demokracie (SPD) s 27,5 procenta, následuje AfD s 22,5 procenta hlasů.

V braniborsku do parlamentu směřuje také oslabená Levice s 11 procenty, posílení Zelení s 10,2 procenta a poprvé i konzervativní Svobodní voliči (FW) s pěti procenty. Liberálové (FDP) se 4,8 procenta nejspíš zůstanou za branami zemského sněmu.

V Sasku bude v parlamentu také Levice, Zelení a sociální demokraté (SPD).

Křesťanští demokraté byli ještě v červenci v průzkumech veřejného mínění na úrovni AfD, v závěru kampaně vedené populárním saským premiérem Michaelem Kretschmerem se ale protestnímu uskupení dokázali odpoutat. I tak je ale výsledek pro CDU dosud nejhorším v Sasku, kde od znovusjednocení Německa v roce 1990 strana vyhrála všechny zemské volby. Jejím dosavadním minimem bylo před pěti lety 39 procent.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner