První odhady z Německa: SPD vede těsně před CDU, Zelení propadli

Ilustrační foto (Pixabay)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay

Už známe první odhady výsledku parlamentních voleb v Německu. Souboj o vítězství je zatím velmi vyrovnaný: první dvě strany, SPD a CDU/CSU, mají každá 25 procent. Jedná se o nejnapínavější a nejhůře předvídatelné volby za poslední dekády.

Prognózy zatím fandí straně SPD, tedy sociálním demokratům. Konkurenční konzervativní unii CDU/CSU by ve volbě měla těsně porazit. Televize ZDF například předpověděla 26 % pro SPD a 24 % pro CDU/CSU. Do parlamentu se podle prvních odhadů dostane 6 kandidujících stran.

Na třetím místě se podle exit pollů umístila strana Zelených s 15 procenty, čtvrté místo obsadilo populistické AfD s 11 procenty. Na pátém místě se umístila liberální FDP s 11 procenty a poslední stranou, která překročila hranici pro vstup do parlamentu byla levicová strana Die Linke s 5 procenty.

Volební místnosti se uzavřely dnes v 18:00, německá média obratem zveřejnila výsledky exit polls, které v Německu bývají přesné. Volební účast byla ke 14. hodině 36,5 %. Toto číslo však nezahrnuje korespondenční hlasy. Poštou letos vzhledem ke koronaviru volilo více Němců než v předchozích letech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články