První prognóza: ČSSD prohrála velmi krutě krajské volby. Babiš vyhrál na celé čáře

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Po sečtení zhruba jedné třetiny hlasů je zřejmé, že volby do krajských zastupitelstev vyhrálo hnutí ANO. Lze předpokládat, že získá hejtmany v devíti krajích. Babišovo hnutí ovládá nyní kraj Středočeský, Plzeňský, Ústecký, Karlovarský, Královéhradecký, Pardubický, Moravskoslezský, Olomoucký a Jihomoravský. ČSSD zbudou z jejích jedenácti hejtmanů po volbách pouze dva, a to v jižních Čechách a na Vysočině. KDU-ČSL má šanci získat hejtmana v kraji Zlínském.

Krajské i senátní volby letos charakterizuje velmi nízká účast voličů. K volebním urnám přišlo pouze kolem 30 procent voličů. Jakékoli interpretace pro celostátní politiku jsou zatím předčasné kromě jedné základní zprávy: ČSSD její spoluvládnutí s hnutím ANO Andreje Babiše vede zřejmě k politickému bankrotu. Demokratickou pravici se v krajích podařilo Andreji Babišovi téměř vygumovat ze scény. Naopak v Praze lze očekávat úspěch kandidátů ODS i TOP09 v senátních volbách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]