První soud ve věci katastrofy MH17 se blíží. Čtyři obžalovaní dostali holandské obhájce

Šéf vyšetřovatelů Fred Westerbeke: Rusové s vyšetřováním nepomohli. Měli přiznat chybu  (Youtube screenshot TK JIT)

Šéf vyšetřovatelů Fred Westerbeke: Rusové s vyšetřováním nepomohli. Měli přiznat chybu | FOTO: Youtube screenshot TK JIT

Čtveřice obžalovaných pro podezření z podílu na sestřelení letadla linky MH17 malajských aerolinií dostala přidělené obhájce.  Jde o dvojici trestních právníků. „Každý má právo na spravedlivý proces,“ vzkazují. První jednání má proběhnout 9. března.

Dva rotterdamští trestní právníci budou zastupovat podezřelé Rusy a Ukrajince v procesu ve věci katastrofy sestřeleného boeingu z linky MH17 malajsijských aerolinií z července 2014. Jsou jimi Boudewijn van Eijck a Sabine ten Doesschate z kanceláře Sjöcrona Van Stigt, upřesnil nizozemský list Advocatenblad.nl.

Dotyční právníci dali ve svém vyjádření najevo, že jsou si vědomi zvláštní povahy obhajoby podezřelých z tak závažného zločinu, jakým bylo sestřelení předmětného civilního letadla. ,,Chápeme, že tato hrozná letecká katastrofa způsobuje mnoho emocí. Zároveň je v ústavním státě zásadní, aby každý měl právo na spravedlivý proces,“ dodala dvojice právníků.  Zda už navázali kontakt s obžalovanými, ale odmítají prozradit. „Bohužel nemůžeme učinit žádná prohlášení o tom, zda byl tento kontakt již navázán,“ prohlásilo nizozemské duo, které spolu s jedním ruským právníkem tvoří tým obhájců.

Obžalovanými jsou Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Jmenovaní jsou podezřelí z účasti na sestřelení letu linky MH17 společnosti Malaysia Airlines dne 17. července 2014. Čelí tedy podezření z vraždy 298 lidí.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů (JIT) je přesvědčený, že nashromáždil dostačující důkazy pro stíhání čtyř podezřelých. U ostatních k tomuto názoru nedospěl. Čtveřice podle státních zástupců pěti zemí nese odpovědnost za převoz protivzdušného systému BUK z Ruska na Ukrajinu, za samotný sestřel a současně i za vraždu 298 lidí z paluby letadla.

Rusko žádného z podezřelých do Nizozemska nevydalo, a je proto nepravděpodobné, že kterýkoli z nich stane před soudem. Budou tedy souzeni v nepřítomnosti. Právník Boudewijn van Eijck upřesnil, že spis čítá přibližně 30 000 stran. Kontakt s obžalovanými zprostředkovává ruská právnička Elena Kutinová, jejímž úkolem také podle Van Eijcka bude poskytovat relevantní informace pro obhajobu.

Právníci kanceláře Sjöcrona Van Stigt Advocaten jsou v médiích vždy velmi zdrženliví a nejinak tomu má být i v případu MH17.  Podle vlastního vyjádření očekávají, že tento případ bude trvat roky, že v té době se v médiích příliš objevovat nebudou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]