První soukromá loď s posádkou dnes odstartovala na oběžnou dráhu

Sobotní start kosmické lodi Crew Dragon  (Twitter Space X)

Sobotní start kosmické lodi Crew Dragon | FOTO: Twitter Space X

V sobotu ve 21.23 našeho času odstartovala z kosmodromu na Floridě na oběžnou dráhu první soukromá loď s lidskou posádkou. Míří se dvěma astronauty k Mezinárodní kosmické stanici (ISS).

Astronauti NASA Bob Behnken a Doug Hurley odstartovali v kosmické lodi Crew Dragon postavené společností SpaceX miliardáře a vynálezce Elona Muska.

Space.com

Bob Behnken (vpravo) a Doug Hurley

 

Je to tento týden už druhý pokus a tentokrát úspěšný. Středeční přípravy na start nakonec přerušilo špatné počasí. Počasí musí být příznivé nejen v místě startu, ale také na předpokládaných místech nouzového přistání, kdyby musel být let přerušen před dosažením oběžné dráhy.

Hurley a Behnken patří v NASA ke zkušeným astronautům, každý má za sebou už dva starty do vesmíru.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Poslední věty před startem proběhly mezi řídícím střediskem a astronauty.

Kontrola mise: „Vězte, že jsme s vámi, mějte úžasný let a užijte si výhled na naši úžasnou planetu.“

Crew Dragon: „Je pro nás naprostou ctí být součástí tohoto obrovského úsilí vrátit Spojené státy zpět do provádění těchto startů. Ozveme se vám z oběžné dráhy.“

Šéf NASA Jim Bridenstine sledoval start společně s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a viceprezidentem Mikem Pencem.

Po ukončení letů raketoplánu v roce 2011 nedošlo k žádnému vypuštění kosmické lodi s posádkou z americké půdy. Američtí a další astronauti si museli pronajímat místa v ruských kosmických lodích Sojuz. Startem Crew Dragonu tato závislost na ruské technice končí. Další kosmickou loď pro pilotované lety připravuje společnost Boeing.

NASA

První stupeň nosné rakety Falcon 9 přistál na mořské plošině.

 

První stupeň nosné rakety přistál po oddělení a návratovém manévru na mořské plošině nazvané Of Course I Still Love You. Možnost znova používat stupně nosných raket výrazně zlevňuje vynášení nákladu i lidí do vesmíru a americkou kosmickou techniku opět dostává na světové prvenství.

Posádka má teď před sebou 19 hodin letu, než se v neděli spojí s Mezinárodní kosmickou stanicí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]