Evropský parlament zveřejnil první výsledky. Evropská lidová strana, která sdružuje středopravicové strany, získala 177 křesel a je nejsilnější formací navzdory úbytku křesel. Na druhém místě jsou socialisté se 147 poslanci a na třetím liberálové se 101 křeslem, Zelení 69, konzervativci 59. Očekává se nárůst křesel pro pravicové populisty na 113, jež jsou rozděleni na dvě protiunijní frakce. Klíčovou zprávou je v tomto ohledu vítězství Národní fronty Marine Le Penové.
ELS – Evropská lidová strana
(S&D) – socialisté
ALDE – Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
(ECR) – Evropští konzervativci a reformisté
(EFDD) – Evropa svobody a přímé demokracie
(EFD) – Evropa národů a svobody
Evropská lidová strana tedy zůstane podle oficiálního odhadu zveřejněného samotným EP nejsilnější frakcí. Výrazně však oslabí stejně jako socialisté (S&D), kteří jsou druzí nejsilnější a společně ztratí dosavadní většinu. Oslabí i mírně euroskeptičtí konzervativci. Posílí liberálové, zelení a zmíněné dvě frakce sdružující protiunijní a nacionalistické strany. Volební účast v celé EU dosáhla podle odhadu necelých 51 procent.
Le Penové strana vyhrála ve Francii i minulé volby do EP, před pěti lety získala skoro 25 procent a měla náskok pěti bodů před republikány. Překvapením je vzestup environmentální strany Evropa Ekologie-Zelení (EELV), která výrazně překročila odhady předvolebních průzkumů.
Výsledky v Česku zatím ale přináší jen průzkum pro server Politico, který ukazuje vítězství Babišovy strany ANO s 21,7 procenta. Na druhém místě se očekávají Piráti s 15,4 procenta, pak ODS 12,3 dále SPD 11,1, TOP/STAN 10,4, KSČM 6,9, KDU-ČSL 6,2.
Úbytek hlasů pro německou CDU kancléřky Angely Merkelové, drtivé vítězství strany Fidesz Viktora Orbána v Maďarsku či úspěch lidovců rakouského kancléře Sebastiana Kurze. To jsou prozatím výsledky povolebních průzkumů, které jsou nyní zveřejňovány po celé Evropě. Volební účast je ve většině zemí vyšší než před pěti lety. Podle předběžných propočtů by celoevropská volební účast měla být kolem 50 %, což je za 20 let nejvíce.
Politici vládní CDU v Německu nezakrývají, že považují svůj zisk 28 procent za hořké vítězství. Zelení ovšem slaví svůj volební triumf. Panika kolem klimatické změny jim přinesla nárůst hlasů a mají přes 20 procent. Sociální demokraté se propadli na 16 procent a mírný nárůst zaznamenala protiimigrační Alternativa pro Německo AfD.
V Maďarsku má podle odhadů Orbánova strana Fidesz získat až 56 procent hlasů. Na druhém a třetím místě jsou dvě socialisticky orientované strany s 11 a 10 procenty a nacionalistický Jobik prý získá 9 procent. Liberální strana získala 5,5 procenta.
V Rakousku podle průzkumu pro stanice ORF, APA a ATV zvítězili lidovci kancléře Sebastiana Kurze s 34,5 procenta před sociální demokracií s 23,5 procenta a Svobodnou stranou zmítanou skandálem bývalého předseda Stracheho se 17,5 procenta hlasů. Zelení mají v průzkumu 13,5 procenta hlasů a strana NEOS osm procent.
Francouzské volby do EP vyhrálo podle odhadů krajně pravicové Národní sdružení Le Penové s 24 procenty. Macronova strana je s 22 procenty druhá. Volební lídr strany Evropa Ekologie-Zelení (EELV), která dostala nečekaně hodně procent, označil výsledek za součást celoevropské vlny úspěchů zelených stran, které si výrazně polepšily například v Německu či Belgii.
Na Slovensku vyhrála neparlamentní proevropská koalice „Progresivní Slovensko/Spolu“ před vládním Směrem-SD Roberta Fica. Na třetím místě je krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.
V Polsku vyhrála vládní strana Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského, a to s s 42,4 procenta hlasů. Tvrdí to průzkum zveřejněný na webu gazeta.pl. Druhá se 39,1 procenta je Evropská koalice, v níž se spojila pětice největších opozičních stran od pravého středu doleva: Občanská platforma, Polská lidová strana, Svaz demokratické levice, Nowoczesna a Zelení.
V Irsku podle odhadů bodovala konzervativní vládní strana Fine Gael, které odhady přisuzují 29 procent. Úspěchem skončily volby také pro stranu Zelených, která v minulém období neměla v parlamentních lavicích zastoupení a nyní díky 15 procentům hlasů získá nejméně dva mandáty.
V Belgii probíhají kromě eurovoleb také volby parlamentní. Zatímco ve Vlámsku posílila krajně pravicová strana Vlámský zájem, tak ve Valonsku a v Bruselu vedou socialisté.
Řecká opoziční konzervativní Nová demokracie podle odhadů v eurovolbách porazila vládní levicovou formaci SYRIZA. Pohoršili si také vládní konzervativci na Kypru, kteří možná skončí druzí za levicovou Pokrokovou stranou pracujícího lidu AKEL.
Zdroje: Evropský parlament, ČTK a Politico