První z tanků darovaných Německem převezme armáda ve středu

Německý tank Leopard 2A4 má ve své výzbroji například i neutrální Rakousko. (wikimedia commons / Friedrich Böhringer / CC BY-SA 2.5)

Německý tank Leopard 2A4 má ve své výzbroji například i neutrální Rakousko. | FOTO: wikimedia commons / Friedrich Böhringer / CC BY-SA 2.5

Česká armáda ve středu převezme v kasárnách v Přáslavicích v Olomouckém kraji první z tanků darovaných Německem. Oznámilo to dnes ministerstvo obrany. Německo se rozhodlo darovat České republice za její pomoc Ukrajině 14 starších tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo. Všechny tanky by do Česka měly dorazit do konce příštího roku.

Tanky pocházejí ze skladových zásob zbrojní firmy Rheinmetall. Kromě 14 bojových a jednoho vyprošťovacího tanku Bpz3 Büffel česká armáda na základě v říjnu podepsaných smluv dostane také náhradní díly, munici a tříletou servisní podporu včetně výcviku vojáků.

()

Stroje původně využívaly švýcarská a německá armáda. Po vyřazení je odkoupila společnost Rheinmetall. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva obrany jsou plně funkční. Technici Rheinmetallu je ale museli zprovoznit a upravit tak, aby vyhovovaly očekáváním české armády. Úpravy se týkaly například komunikačního systému.

Všechny tanky by měly být v Česku do konce příštího roku. Vyprošťovací vozidlo, které je namontováno na vylepšeném podvozku Leopard 2, bude připraveno do poloviny roku 2024.

V Německu již byli vycvičeni první čeští řidiči. Další vojáci se budou cvičit v přáslavické posádce pod vedením týmu německé armády.

Německo tanky Česku darovalo jako kompenzaci za výzbroj sovětské výroby, která putovala na Ukrajinu k ochraně před ruskou agresí. Do země napadené Ruskem Česko poslalo podle dostupných informací tanky T-72 a další těžkou bojovou techniku.

Německou pomoc při nahrazení techniky darované na Ukrajinu na začátku května dohodl s německým kancléřem Olafem Scholzem premiér Petr Fiala (ODS). Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v květnu oznámila, že Německo daruje České republice 14 starších tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň jednají o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací, které by Česko pořídilo v příštích letech.

Vybrané údaje o německých tancích Leopard:

– Německé tanky Leopard, hlavně jejich modernější verze Leopard 2, patří k nejrozšířenějším a nejkvalitnějším tankům současnosti.

Vladimir Putin (ČTK)

– Leopard 1 byl od roku 1956 vyvíjen jako francouzsko-německý projekt, každý stát však posléze šel vlastní cestou. První Leopardy, jejichž výrobu dnes zajišťuje německá zbrojařská firma Krauss-Maffei Wegmann, se k jednotkám Bundeswehru dostaly v roce 1965, tehdy také svojí nízkou siluetou a dalšími vlastnostmi převyšovaly americké tanky M48 a M60. Leopard 1 byl prvním německým tankem vyráběným od druhé světové války a návaznost na tradici německého tankového průmyslu vyjadřoval i název z říše šelem; nejlepší válečné tanky se jmenovaly Tiger a Panther.

– Leopard 1 vnikl v počtu přes 4700 kusů, do výzbroje ho zařadily armády Austrálie, Belgie, Kanady, Turecka, Brazílie a také Řecka, od kterého získal v roce 2009 například jeden exemplář Vojenský historický ústav Praha. Leopard 1 váží přes 41 tun, disponuje dělem ráže 105 mm s účinným dostřelem 2200 metrů. Síla pancíře je 70 mm, tank byl schopen vyvinout rychlost 65 kilometrů v hodině při výkonu motoru 830 koní. Podvozek tanku tvořil základ unifikované řady bojové techniky Bundeswehru, do které patřil vyprošťovací tank, ženijní tank, mostní tank nebo samohybný protiletadlový kanón Gepard.

– Nástupnický Leopard 2 začala vyvíjet společnost Krauss-Maffei Wegmann v 70. letech minulého století. Vyrábí se v několika verzích a první z nich byla zařazená do výstroje německé armády v roce 1979. Nejrozšířenější verzí jsou Leopard 2A4 s kolmo tvarovaným pancéřováním věže, verze 2A5 a verze 2A6.

– Tanky Leopard 2 disponují dělem ráže 120 mm, tank je schopen vyvinout rychlost až 72 kilometrů v hodině, pohání ho dvanáctiválcový, vodou chlazený diesel s výkonem 1500 koní. Tanky se čtyřčlennou osádkou mají dojezd asi 450 kilometrů.

()

– Poslední a nejmodernější vyráběné verze Leopardu 2 (2A6, 2A7+) mají šípovitě tvarovaný přídavný pancíř věže spolu s řadou dalších vylepšení. Všechny modely jsou vybaveny digitálním systémem řízení palby s laserovými dálkoměry, plně stabilizovanou hlavní zbraní a kulometem ráže 7,62 mm a také pokročilým nočním viděním a sledovacím zařízením. Tank dokáže také zasáhnout pohyblivé cíle při pohybu na nerovném terénu. Pancéřování obstarává kompozit třetí generace (ušlechtilá ocel, wolframová a plastová náplň s keramickými komponenty). Nejmodernější verzí je Leopard 2A7, který byl poprvé představen v roce 2010. Řadu vybavení tanků, hlavně děla, vyrábí německý zbrojařský koncern Rheinmetall.

– Dosud bylo vyrobeno asi 3600 tanků Leopard 2 všech verzí. Ve výzbroji je má kromě Německa dalších 13 zemí Evropy (například Rakousko, Maďarsko, Finsko, Dánsko, Norsko nebo Polsko) a dále také Kanada, Chile, Indonésie, Katar nebo Singapur.

– Německé Leopardy 2A4 a 2A5 byly nasazeny do akce v Kosovu v rámci mezinárodních jednotek KFOR. Německé, kanadské a dánské Leopardy 2A5 a 2A6 sloužily v letech 2003 až 2013 v Afghánistánu v rámci jednotek ISAF. Turecké Leopardy 2A4 se v prosinci 2016 zapojily do bojů proti silám Islámského státu na severu Sýrie v průběhu operace Štít Eufratu.