Prý máme mluvit s fašisty a komunisty z Václaváku. Ne, máme se konečně bránit

Proruští aktivisté demonstrovali na Václavském náměstí (Jan Šibík / FORUM 24)

Proruští aktivisté demonstrovali na Václavském náměstí | FOTO: Jan Šibík / FORUM 24

Po demonstraci na Václavském náměstí, na kterou dorazilo několik desítek tisíc lidí, se zvedla velká vlna (zejména tedy v tradičně levicové pražské twitterové bublině) takové podivné solidarity. Dozvěděli jsme se, že se protestu údajně účastnili vyděšení lidé, kteří se bojí, že nebudou mít v zimě čím topit, máme je pochopit a vláda s nimi má mluvit. Tak to je tedy naprostý omyl.

Podívejme se na čísla. Proruské strany v České republice volilo ve volbách v říjnu 2021 více než dva a půl milionu lidí. Jedná se o součet hlasů pro SPD, KSČM, hnutí ANO, Volný blok, Trikoloru a Přísahu. Pokud na Václavské náměstí dorazilo padesát tisíc lidí, skutečně to není vůbec nic překvapivého. Naopak.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Za druhé. Proti vládě Petra Fialy je vedena neobyčejně silná kampaň hned z několika stran, které ale všechny bojují nikoli za to, abychom snad měli dost plynu nebo aby se trochu obměnil vládnoucí kabinet, ale za to, abychom neměli dost demokracie, nejlépe žádnou. Andrej Babiš objíždí v obytňáku města a vesnice a vyřvává cosi o tom, že se tu pomáhá jen Ukrajincům, ale našim lidem ne. Jeho lidé a jeho média soustavně přikládají pod kotel strachu a nenávisti.

A pak tu je samozřejmě naše známá ruská fronta. Všechna prokremelská média, jejich zastánci, jejich strany. Otevřená kolaborace s Ruskou federací. Lži, strach, dezinformace, plynulé navázání na lhaní o covidu a na boj proti očkování (ano, jsou to ti samí lidé, všechno jako přes kopírák). Teď se také přidal neskrývaný rasismus, protože prý dochází k míšení nějakého národa, a samozřejmě neustálé strašení zdražováním a krizí. Neděje se to ale „jen“ proto, že je válka. Děje se to proto, že česká vláda se v té válce otevřeně postavila na stranu napadené Ukrajiny. Protože Česká republika se díky zázraku, který se na podzim 2021 odehrál, vymanila z ruských spárů, v nichž byla předchozích osm let a do nichž se nořila stále víc (vzpomínáte, kdo tu chtěl nechat Rusy dostavět jadernou elektrárnu?). Tomu se nyní celá ruská fronta snaží ze všech sil zabránit, a proto chce zlikvidovat demokratickou vládu a vyvolat mezi lidmi ještě větší nenávist.

Jestli si někdo skutečně myslí, že Fialova vláda čímkoli, co řekne, přesvědčí samozvaného vlastence s českou vlajkou a s Putinem na tričku o tom, že pomáhá, je úplně naivní. Že někteří lidé na Václavské náměstí přišli skutečně čistě proto, že mají strach, že nebudou moci něco zaplatit? Tak tedy dobrá, a kolik jich odešlo, když prolhaní antivaxeři na pódiu vykřikovali cosi o covidové nesvobodě? Kolik se jich postavilo tomu, když se lhalo, štvalo proti uprchlíkům a skandovalo „Rusko, Rusko“?

Takže prý s nimi máme mluvit. Mají přece strach a za nic nemohou. Navíc jsou zmanipulovaní. To nekonečné omlouvání toho, že někdo není schopen vnímat prostá fakta, že je pro něj pohodlnější svádět vlastní problémy na ostatní, nejlépe na stát, a že se někdo proto, že nemá tolik peněz, kolik by chtěl, rozhodne nenávidět nevinné oběti války, je mnohem nebezpečnější, než se zdá.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (Martin Svoboda / se souhlasem autora)

Ti lidé na Václaváku nejsou sociální problém. Je to bezpečnostní problém a výsledek dlouholetého úsilí nepřátelské země, která prostřednictvím velké části médií a ještě větší části naší politické scény chce zničit demokratickou Českou republiku. Takový ministr vnitra Vít Rakušan nemá v televizi tiše přiznávat, jak málo komunikuje. Má říci, kdy se české bezpečnostní složky konečně postarají o to, aby tady nemohli působit kolaboranti placení Vladimirem Putinem, kteří sem přijedou odněkud ze Srbska organizovat nenávistné setkání pro své spojence.

A s kým se ještě v historii mělo mluvit? S těmi, kdo hajlovali a nenáviděli Židy? S lůzou, která v roce 1948 na náměstí tleskala Klementu Gottwaldovi, aby později okrádala a vraždila? Ne. S nikým takovým se mluvit stejně nedá. A už vůbec se nedá věčně chodit po špičkách kolem toho, že někteří lidé se – ať už k tomu mají jakýkoli důvod – zapojují do snahy rozvrátit svoji zem. To je totiž skutečná vlastizrada, ačkoli se tihle lidé sami často označují za vlastence. Bohužel jaksi zapomínají zmínit, které zemi to vlastně fandí.

Premiér Petr Fiala řekl, že demonstraci zorganizovaly proruské a extremistické síly. Vzbudil pohoršení těch twitterových chápajících. Přitom jen pojmenoval holá fakta. Jen bohužel nedodal, co s těmito silami už konečně uděláme. Kdy přestane být možné vzývat Vladimira Putina, protože je to totéž jako vzývat Adolfa Hitlera. Se zrádci vlastní země musí být ta země schopna bojovat. Jinak ji definitivně zničí. Jenže až se to stane, žádné demonstrace názorových odpůrců se už nikdy konat nebudou. Bude spíše štěstí, pokud alespoň někteří odpůrci zvládnou dostatečně rychle emigrovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]