Prý přijdeme o 23 miliard korun

Zleva Jan Čižinský (Praha sobě), Jiří Pospíšil (SPOLU) a Zdeněk Hřib (Piráti)  (FB ČT Praha a střední Čechy)

Zleva Jan Čižinský (Praha sobě), Jiří Pospíšil (SPOLU) a Zdeněk Hřib (Piráti) | FOTO: FB ČT Praha a střední Čechy

Lukáš Kovanda je médii oblíbený ekonom, který se umí dobře vyjadřovat a věci rozumí. Jeho názory bývají relevantní a jistě mají vliv na nejednoho z nás. Nejsem ekonom a zpravidla mi nezbývá než věřit tomu, co mi ekonomové řeknou. Tím spíš, když přidají aspoň pár laikovi srozumitelných argumentů. Když jsem na fb narazil na článek Lukáše Kovandy z 11. října, neodolal jsem a přečetl si ho. Pak ještě jednou, abych se ujistil, že se mi to nezdá. 

Kovanda se domnívá, že během dvou let přijdeme o 23 miliard korun v důsledku zrušení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. Argumentace pana Kovandy mě překvapila – je spekulativní (to je takové to „co by, kdyby“), víc politická než ekonomická a je postavená na pochybné analogii mezi Ruskem a Čínou. Závěrečný rezultát je však vyřčen zcela nekompromisně: „Rozepře tak českou ekonomiku v letech 2020 a 2021 vyjde v souhrnu na zhruba 23 miliard korun.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Posuďte sami (kurzívou jsou uvedena tvrzení Kovandy): „Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou ekonomiku.“ – Pokud rozepře „probíhají“, tak ještě neskončily. Kde bere autor jistotu, že se negativně odrazí na našem HDP? Nebylo by lepší si počkat na výsledky druhého pololetí roku 2019 a pak zjišťovat, kde se vzala změna, pokud k nějaké skutečně dojde?

„… je třeba předpokládat, že dojde k útlumu ekonomických vazeb Číny a Česka, které je vojenským spojencem Spojených států.“ – To je směšný a hloupý politický argument. ČR je spojencem USA nejpozději od chvíle, kdy se stala členem NATO. Jestli se nepletu, tak zájem Číňanů o ekonomické uchycení u nás potom vzrostl. Takových spojenců mají USA hodně, navíc jsou samy největším obchodním partnerem ČLR. Nezbývá než se zeptat, jaké tričko měl na sobě pan Kovanda, když tuhle větu psal?

„…finanční dopad útlumu těchto vazeb bude v procentuálním vyjádření zhruba poloviční v porovnání s dopadem útlumu ekonomických vazeb Česka a Ruské federace, který nastal po roce 2014 v souvislosti se sankcemi Západu vůči Rusku.“ – A to proč? Sankce proti Rusku nemají vůbec nic do činění s čínskou politikou vůči ČR. Čína pod žádnými sankcemi není a my také ne. Navíc domnělý konflikt s Čínou ještě nenastal a možná k němu ani nedojde (silná slova ještě nejsou ekonomický konflikt, to snad je jasné i autorovi „analýzy“).

„Rusko bylo v té době … zasaženo ekonomickým zpomalením, … například důsledkem citelného poklesu cen ropy …“ – bude tedy náš propad důsledkem hádky Prahy s Pekingem, nebo důsledkem poklesu cen ropy, na který nemáme žádný vliv? Jeho pýthické tvrzení je nejasné, nejednoznačné, a tudíž vždycky pravdivé. Na to netřeba býti ekonomem, takhle věštit umím i já.

„Mezi lety 2014 a 2016 poklesl dolarový objem českého vývozu do Ruska o zhruba 44 procent. Předpokládejme tedy, že dolarový objem vývozu do Číny klesne do roku 2021 postupně o 22 procent.“ – proč bychom to měli předpokládat? Kde je nějaký skutečný ekonomický nebo politický důvod? Proč by měla česko-čínská relace kolem roku 2020 opisovat průběh česko-ruské relace v úplně jiné situaci let 2014-2016?

„S poklesem zájmu čínských turistů o Česko … v příštích dvou letech celkovou ztrátu české ekonomiky … ´zaokrouhlí´ na dvacet miliard korun.“ – a to ví odkud? Z Hradu?

„V Česku se také kvůli rozepři neuskuteční v příštích dvou letech část přímých zahraničních investic Číny, která by se tu jinak realizovala.“ – Tohle je vážná věc a moc by mě zajímalo, odkud má pan Kovanda tuto strategicky cennou informaci. Nebo to není informace, ale čirá spekulace? Nejspíš jenom chtěl říci, že si myslí, že by se to mohlo stát, čili měl použít kondicionál nebo aspoň slovo „možná“.

„Rozepře tak českou ekonomiku v letech 2020 a 2021 vyjde v souhrnu na zhruba 23 miliard korun.“ – Jinými slovy: kdyby Čína byla Rusko, kdyby byl rok 2014, kdyby události byly analogické dějům v minulých letech a kdyby se Čína chovala podle představ pana Kovandy, přišli bychom asi o 23 miliard korun.

Čína není Rusko, není rok 2014 a my nevíme, zda vůbec bude Čína reagovat na pražskou zarputilost, případně jak. Údajně ekonomická předpověď pana Kovandy je předpovědí propagandistickou. Proto nemá ani váhu předpovědi počasí na příští dva měsíce.

Vyšlo na blogu autora

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články