Pryč s touto vládou? Nepochybně, ale ne kvůli povinným rouškám

Tydenikpolicie.cz

Demonstrace na Václavském náměstí 31. prosince. | FOTO: Tydenikpolicie.cz

Někteří jedinci nejsou moc schopni rozlišit záhadné počiny této vlády od jejích činů celkem normálních. Pletou si legitimní opatření proti koronaviru s útiskem podobným režimu před listopadem 1989. Výsledkem je dost velký zmatek v jejich hlavách.

Správci některých internetových skupin jsou občas dost nešťastní. Poslední dobou se jim tam najednou nahrnuli přispěvatelé, kteří museli připutovat nejspíš ze serverů, kde spolu diskutují osoby věřící v přílet Plejáďanů a sebe pokládají za potomky obyvatel bájné Atlantidy. Skupina, kde se původně spílalo komunistům nebo Babišovi, což je správné, se najednou změní v platformu šířící „alternativní“ pohled na koronavirus. Žádné roušky, všechno otevřít, smyslem všech opatření je buď vyhubit lidstvo, nebo aspoň živnostníky. Že se dost podobná opatření dělají po celé Evropě, je nezajímá. Náš problém je ovšem v tom, že je děláme pozdě nebo zmateně a podpora ohroženým podnikatelům je malá, pomalá nebo žádná.

V jedné západní filmové veselohře, která se mohla vysílat za starého režimu i u nás, se muž loučí s ženou, exulantkou z Řecka, a nakonec bujaře zvolá:

„A pryč s vaší vládou!“

„Cože?!“ zeptá se žena.

On: „To se nesmí?“

Ona: „To se musí!“

Tehdy zrovna v Řecku vládla vojenská junta, abychom znali kontext. Kdo by litoval odchodu nějaké junty? Tak leda ten, kdo je na ni nějak napojený. Heslo „pryč s vládou“ se některým lidem líbí vždycky a je jim jedno, jaká vláda to je. Pokud jde o naši vládu, je dost dobrých důvodů, proč by měla skončit. Vlastně jediný důvod, který lze uvést proti, je hrůzná představa, že Miloš Zeman najmenuje nějakou „vládu odborníků“ a pak teprve něco uvidíme! Jinak je to dost děs. Vzhledem k situaci by ale stejně nějaká další vláda, pokud by nebyla složena ze šílenců, opatření dělat musela.

Na Silvestra se v Praze sešlo několik demonstrantů.

Policie na svých stránkách popsala průběh silvestrovské večerní akce takto:

„Na silvestrovský večer byla na Václavském náměstí v Praze ohlášena demonstrace zaměřená proti vládním opatřením a nařízením v souvislosti s epidemií koronaviru. Necelá stovka lidí se pod sochou sv. Václava sešla okolo 19. hodiny. Policie připravila nejen kvůli demonstraci, ale kvůli Silvestru obecně rozsáhlé bezpečnostní opatření.

archiv

Přímo na Václavském náměstí byli přítomni policisté z Prahy I., posíleni o kriminalisty, či policisty z PMJ Praha. V záloze pak byli připraveni policisté z pražské Speciální pořádkové jednotky. Kvůli silvestrovským oslavám byli na náměstí připraveni také pražští záchranáři, kteří zde měli některé své posádky a také velkokapacitní speciál Golem.

V souvislosti s demonstrací zaregistrovali policisté desítky účastníků, kteří neměli nasazeny roušky. V průběhu akce proto policisté dotyčné upozorňovali, aby si v rámci platných nařízení a opatření roušky nebo respirátory nasadili. Někteří demonstranti se s nimi snažili diskutovat, ovšem marně. Jeden z účastníků neuposlechl opakovaných policejních výzev a skončil v poutech. Zákrok provedli policisté z místního oddělení. To se však nelíbilo dalším účastníkům akce, kteří začali policisty slovně napadat.

Protože celá situace gradovala, objevila se na Václavském náměstí poprvé Speciální pořádková jednotka. Ta společně s hlídkami PMJ Praha a dalšími policisty z místních oddělení zajistila okolí místa zákroku.

Demonstrace pokračovala dále. Policisté průběžně zajistili další dvě osoby. Před 21. hodinou provedli zákrok také pražští strážníci, a to proti jednomu muži. Ani to se však davu nelíbilo, a tak přijíždí Speciální pořádková jednotka podruhé. Krátce poté jsou protestující vyzváni prostřednictvím zvukového zařízení LRAD, že je demonstrace rozpuštěna. Lidé byli vyzváni, aby opustili Václavské náměstí a odebrali se domů, protože je již po 21. hodině a platí zákaz vycházení. Policisté se strážníky postupně vyvedli a vytlačili z náměstí všechny protestující.

Po chvíli se dva z nich na náměstí opakovaně vrátili a na policisty pokřikovali. I oni tak nakonec pro opakované neuposlechnutí výzvy skončili na policejní služebně.“

Pan Ivan S. pak ve FB skupině „Stop komunistům“ napsal:

„Tomu říkáte svoboda? Před 31 lety jsem netušil, že tu samou situaci budu muset zažívat v roce 2020 znovu. Pryč s touto vládou, která nedodržuje Ústavu ČR, zákony ČR a ani nectí práva občanů!“

Reakce některých antirouškařů jsou podobné a nezdá se, že by to byli zrovna klidně uvažující lidé.

Ne, před listopadem 89 by se nestalo, že by někdo vyhlásil na sedmou večer demonstraci a ona probíhala dvě hodiny a jedinou akcí policie by bylo, že by policisté lidem vysvětlovali nějaké hygienické opatření a nakonec si odvedli jednoho člověka a posléze dva. Také by se nestalo, že by po těch dvou hodinách, když už od devíti večer platil zákaz vycházení, orgány VB za neuposlechnutí sebrali další dva lidi. Celkem si dovedeme představit, jak dotyční protestující asi vystupovali. Žádní psi, vodní děla, nacpané antony odvážející lidi na stanice, kde by je policisté tloukli a vyhrožovali jim. Tady si ten policejní stát někdo představuje jako Hurvínek válku. Pokud vláda v něčem skutečně omezí svobody zaručené ústavou, což byl třeba jarní zákaz zemi opustit, pak má smysl protestovat. Tenhle případ teď ale nenastal. Lidé mají pochopitelně právo protestovat proti vládě a ať to dělají. Tohle ale budí dojem, jako by někdo protestoval proti dopravní policii a jezdil schválně nalevo a ne napravo.

Takže pryč s vládou ano, ale kvůli její neschopnosti zemi řídit i za normálních časů a kvůli střetu zájmů a trestnímu stíhání premiéra. Ne kvůli rouškám a karanténám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner