Prymula, do měsíce a do dne

Senátorka Miroslava Němcová (F 24)

Senátorka Miroslava Němcová | FOTO: F 24

Je to měsíc a den, kdy Andrej Babiš uvedl do funkce nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Jmenování prezidentem v Lánech proběhlo – jak to říci – hodně nestandardně. Prezident sesutý v křesle, ministr si k němu jde pro jmenovací listinu, sehne se a my v dlouhém záběru máme potěšení sledovat páně ministrovo pozadí. Ten záběr vysvětluje dnešní dění.

Před měsícem nově jmenovaný ministr zdravotnictví řekl: „Základním mým úkolem je stabilizovat epidemiologickou situaci. Udělám pro to vše.“

Před týdnem promluvil k národu. Aranžmá s nehnutě stojícími šéfy nemocnic připomínalo krematorium. Vyzýval k odpovědnosti: roušky, rozestupy, ruce… V době, kdy již vláda promrhala důvěru veřejnosti, k nám mluvil jako k chovancům nápravného zařízení. Bez empatie, pokory, bez snahy povzbudit.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš, vládní zmocněnec Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB AB)

Před dvěma dny vláda odhlasovala opětovné zastavení ekonomiky, omezila osobní kontakty, společenský život, zavřela školy, obchody, živnosti. Spousta lidí je nešťastných, neví, jak se uživí, zdravotníci procházejí kritickým obdobím.

Včera v noci jel ministr Prymula do restaurace. Jeho nařízením měla být zavřená, v noci nesmí mít ani výdejní okénko. S předsedou poslaneckého klubu J. Faltýnkem prý řešili zdravotnické mise. No jistě: co také jiného se řeší o půlnoci v zakázané restauraci. Jediné, co napadá mě, je, že specialista na obskurní schůzky pan Faltýnek přemlouval ministra Prymulu, aby kývl na post premiéra. Smysl by to dávalo. Vždyť v rozhovoru před pár dny vysvětloval národu, že Andrej Babiš už je na pokraji svých sil.

Ministr zdravotnictví zatloukl poslední hřebíček do rakve důvěry občanů ve vládu Andreje Babiše. Vysmál se občanům, zdravotníkům, živnostníkům, pedagogům, seniorům, studentům a jejich rodičům. Ukazuje se čistá symbolika lánského jmenování. Roman Prymula na nás vystrkuje zadek! Za asistence premiéra a prezidenta! To si nesmíme nechat líbit!

Jestli to někdo zvládne, budeme to my sami. Vláda nám hází klacky pod nohy, ale to vybereme. Buďme k sobě pozorní a pomáhejme si navzájem! Takovou samozřejmost nemusíme projednávat v noci v zakázané restauraci.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]