Podle Prymuly lze očekávat, že vláda požádá o prodloužení stavu nouze

Premiérův poradce Roman Prymula  (repro ČT)

Premiérův poradce Roman Prymula | FOTO: repro ČT

Lze očekávat, že vláda požádá poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav, řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) novinářům po mimořádném jednání kabinetu. Zatím stav nouze platí od 5. října do 3. listopadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že vláda se rozhodne až v pátek 30. října na základě vývoje epidemické situace.

Na konec stavu nouze je navázána platnost některých vládních krizových opatření. Kabinet může nouzový stav prodloužit pouze po předchozím souhlasu sněmovny.

FORUM 24 (archiv)

„Situace bez ohledu na to, která opatření budou postupně rozvolňována, ukazuje na to, že se nedostaneme z obrovského čísla, které tady je, během 14 dnů na hodnoty, které by umožňovaly jít dále bez nouzového stavu. V tomto slova smyslu je zřejmé, že tento návrh přijde, a sněmovna posoudí, jestli je to namístě, nebo není. Domnívám se, že epidemiologický charakter šíření je takový, že ty argumenty přijaty budou,“ uvedl Prymula.

Na jaře platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav v Česku od 12. března do 17. května. Kabinetu umožňuje vyhlašovat plošná omezení základních občanských práv, usnadňuje také například nákupy ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu. V minulosti byl nouzový stav vyhlášen například po záplavách v srpnu 2002, v dubnu 2006 a v červnu 2013 či po orkánu Kyrill v lednu 2007.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]