Prymula: Na plošný lockdown je pozdě. Boj s koronavirem se zpolitizoval

Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula (ČTK)

Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula | FOTO: ČTK

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly je na tvrdý lockdown pozdě. Prohlásil to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Kritiku v souvislosti s jeho návštěvou fotbalového zápasu pražské Slavie s britským Leicesterem označil za kampaň.

Zdravotní systém je podle Romana Prymuly v akutním ohrožení. Obává se proto, že jeho kapacita přeteče. Úplný lockdown už by podle něho neměl smysl. „V tuto chvíli je velmi složité představit jakákoliv další opatření z důvodu jejich akceptace,“ řekl v pořadu České televize s tím, že pokud by mělo dojít k dalšímu omezení pohybu, musí vláda přijít s finančními kompenzacemi pro všechny dotčené skupiny, aby byli lidé ochotni lockdown překonat.

FORUM 24 (archiv)

Prymula také dodal, že se boj s koronavirem zpolitizoval, o sobě pak mluvil jako o člověku, který polarizuje společnost. „Naši politici se nejsou schopni domluvit, bohužel netáhneme za jeden provaz a já to nechci dále hrotit svou osobou,“ prohlásil bývalý ministr zdravotnictví ke svému odchodu z postu premiérova poradce.

Podle Prymuly byla jeho návštěva fotbalového zápasu eticky sporná, za problém pak označil načasování. Reagoval tak na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který jeho chování označil za papalášské.

Kritiku médií označil exministr za kampaň. Na rozdíl od jiných prý vyvodil důsledky a odešel ze všech veřejných funkcí. Podle svých slov rezignoval na post zdravotnického poradce premiéra sám, údajně tedy nebyl odvolán Andrejem Babišem. Opětovný návrat pak Prymula vylučuje. „Omlouvám se těm, kteří ve mne vkládali své naděje,“ doplnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner