Prymula odmítl efektivní testování zdarma, tvrdí Flegr. Exministr to popírá

facebook J. Flegra

Profesor Jaroslav Flegr | FOTO: facebook J. Flegra

Na sociálních sítích se rozhořela hádka mezi známým profesorem Jaroslavem Flegrem a bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Flegr na své facebookové stránce uvedl, že ministerstvo zdravotnictví již v březnu odmítlo RT PCR test umožňující velkokapacitní testování na covid-19, který vyvinul jeho kolega z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Emanuel Žďárský. Mluvil v této souvislosti dokonce o korupci. Prymula se proti tvrzení ostře ohradil.

„Ozval se mi starý známý, kolega z Přírodovědecké fakulty UK Emanuel Žďárský. (…) Už v březnu vyvinul RT PCR test umožňující velkokapacitní testování na covid ze samoodebraných slin. Do současnosti provedl touto metodou asi 40 tisíc testů, přičemž citlivost testu je 95 %, specifita téměř 100 % a náklady na jeden test mohou být i pod 100 korun. Babišovi, Prymulovi i ministerstvu a dalším orgánům svou metodu nabídl zdarma již 15., 16. a 23. března s tím, že jeho přístrojové vybavení umožňuje zpracovávat skoro 200 tisíc vzorků denně. Pan Prymula jeho nabídku okamžitě označil za nesmysl,“ tvrdí Flegr.

facebook Jaroslava Flegra

Známý profesor, který se často vyjadřuje k nemoci covid-19, se ptá, „v čem je zakopán pes“. „Že by v tom, že z české levné metody nekoukají stamilionové provize pro naše zdravotnické kmotry?“ dokončil svůj příspěvek.

Prymula ale Flegrova slova odmítá. „Ještě doplnění k panu Žďárskému a jeho necertifikovaným testům. Bohužel nemluví pravdu. O kvalitě svých testů nepřesvědčil rozsáhlý panel expertů, který byl na ministerstvo zdravotnictví svolán, a doporučení dalšího postupu nerespektoval,“ napsal na twitter.

„A protože pana Žďárského už dobře známe, máme pořízen záznam jednání. Podotýkám, že se zúčastnilo 13 osob a proběhlo 23. 6. Tedy daleko před jakoukoliv diskusí na téma plošného testování antigenními testy. Netuším, o jakých formách korupce mluví, ale prosazuje své testy a ve veřejných vyjádřeních měnil cenu ze 100 Kč na 200 Kč, teď jsou náhle zdarma. Myslím, že si každý udělá názor sám,“ dodal Prymula.

archiv

V dalším Flegrově příspěvku se ozval i Žďárský, o němž oba pánové píší. „Je mi líto, ale text pana profesora Flegra je až bolestně přesný. (…) Abych uspořil přešetřovací čas, předesílám, že existují směrnice EU a zákony ČR, a těmi se musí řídit i premiér, ministr i exministr. Situace je vážná, není čas na půtky, opět nabízím plně validovanou a všechny zákony ČR i směrnice EU splňující českou metodologii, která je schopná za poloviční náklady, než má Ag test, protestovat i celý národ během týdne s citlivostí více než 90 % (tedy třikrát méně nejnebezpečnějších chyb – falešných negativit). Rychlé ověření (lze i během jednoho dne) by měl provést moudrý stát, neboť nejde o komerční produkt, já osobně své know-how v něm Česku věnuji zdarma. A ze zmíněného panelu odborníků, na který se odkazuje pan Prymula, existuje kompletní videozáznam, nebyla o plošném covid-19 testování řeč, šlo o jiný druh korupce, nyní bohužel pod rouškou covidu podstrčený i ve sněmovně. Mám dokumenty, že jsem já i prezentované podle mínění nezaujatých soudních znalců, kteří si videozáznam poslechli, plně obstáli. Byli oponenti, kteří tvrdí opak, skutečně nezaujatí?“ ptá se Žďárský.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner