Prymula polekal slovy o nejčernějším scénáři a zavření ekonomiky. Pak to vysvětloval

FB Šmucler

Ministr zdravotnictví Roman Prymula | FOTO: FB Šmucler

Na sociálních sítích už koluje několik vět ministra Romana Prymuly, které si lidé mohli přečíst na iDnes.cz. Zvláště čtenáře polekal obrat „uzávěr ekonomiky“. Prymula teď na sítích vysvětluje, jak to myslí.

O co jde? Tak třeba komentátor Petr Honzejk na twitteru napsal: Máme pár hodin po volbách a pan @profesorPrymula začal mluvit jako o jedné z variant o kompletním zavření ekonomiky. Smysl pro timing Babišova vláda má, to se musí nechat.

FB AB

Roman Prymula záhy odpověděl: Kdybyste nečetl jen titulek, ale celý rozhovor, tak byste se vyhnul omylu. Já jen říkám: „Každá strategie končí nejčernějším scénářem, což je uzávěr, který se týká ekonomiky. To je ale úplně na konci. Je vidět z opatření, které děláme, že se ekonomiky snažíme nedotknout.“

Na to Petr Honzejk: No vzdyť já čtu! A píšu že o tom mluvíte jako o „jedné z variant“. Do voleb jste o tom ovšem nemluvil na veřejnosti ani takhle, pokud jsem něco nepřehlédl :)

Mezitím se do toho v televizi vložil i Miloš Zeman a něco k tomu říkal. „Přál bych si, aby opatření byla drastická.“ Tam ale můžeme být v klidu, protože u něj nečekáme, že by o takových věcech něco věděl, a je dost jedno, co si myslí.

Roman Prymula tedy v onom rozhovoru řekl: „Každá strategie končí nejčernějším scénářem, což je uzávěr, který se týká ekonomiky. To je ale úplně na konci. Je vidět z opatření, které děláme, že se ekonomiky snažíme nedotknout. Určitě jsme se dotkli hodně významně kultury a představení se zpěvem nebo veletrhů.“

O tom „uzávěru ekonomiky“ říká: „Je to jedno z řešení. Samozřejmě to nikdo nechce udělat, ale pokud se nedobereme poklesu, tak právě krátkodobé omezení řada států udělala. Začínám vnímat velké nebezpečí z vysokých počtů, kdy by ani při absolutním zámku nemusely být výsledky přesvědčivé. Když se dívám na Izrael, tak jsem poměrně překvapen. Lidé tam nesmí jít dál od svého bydliště než několik stovek metrů, a stejně tam mají nárůsty přes 10 tisíc.“

Takže ano. Ministr Prymula má pravdu, že o tom mluvil jako o nejčernějším scénáři, do kterého se mu nechce. (Proč by taky mělo, to by se nechtělo nikomu normálnímu.) Nicméně to podmínil vývojem a vývoj není dobrý. Petr Honzejk má zase pravdu, že před volbami se o tom nějak nemluvilo. To nemusí být žádná ďábelská strategie, prostě se to tak stalo. Berme to jako vyslaný signál, že by k tomu mohlo dojít, a v plukovníkově hlavním stanu to prostě nevylučují. Taky záleží na tom, jestli má covid telefon na pana premiéra a nějak se domluví, aby to všechno bylo co nejlepší pro naše lidi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freecze[email protected]

Revue Forum Banner