Prymula promluvil o dni, kdy přijde kritický nápor na české nemocnice. Zmínil i třetí vlnu epidemie a očkování občanů

Ve sněmovně poslanci během interpelací kladli členům vlády nejrůznější otázky. Vzhledem k současné situaci byl velkým tématem covid a tedy častým interpelovaným – kromě premiéra – ministr zdravotnictví Roman Prymula. Musel vysvětlovat smlouvy o pronájmu výstaviště v Letňanech, kde vzniká polní nemocnice, komunikaci nových opatření i to, jakou bude mít epidemie další dohru. 

Předseda vlády Andrej Babiš během interpelací prozradil, že pronájem výstaviště v Letňanech pro výstavbu polní nemocnice uzavřela Nemocnice Na Bulovce s firmou ABF. „Vlastník části pozemku je sice Ministerstvo financí, ale firma ABF tam má platný mluvní vztah s Ministerstvem financí, to je historická záležitost. Takže z tohoto důvodu musela Bulovka s firmou ABF jednat o možnosti užívání prostor,“ uvedl Babiš.

archiv

Poslanec Petr Gazdík se proto ministra zdravotnictví ptal, kdo zkontroloval částku, za kterou má být pronájem uzavřen, tedy 26 milionů do 30. 11., a co bude dál. „Pověření k tomu, aby Nemocnice Na Bulovce uzavřela smlouvu s Letňany, jsem vydal já,“ odpověděl Prymula. Když některé společnosti nabídly své prostory zdarma – jako například O2 arena nebo Palác kultury, tak je odmítl, protože prý nebyly prostorově vhodné.

Ministerstvo očekává, že největší nápor na tuzemský zdravotní systém bude kolem 10. listopadu – po tomto klíčovém datu má číslo hospitalizovaných začít klesat a pacienti budou převezeni do běžných nemocnic. Prymula odhaduje, že po vypršení smlouvy s letňanským prostorem již polní nemocnice nebude třeba.

Prymula očekává tři měsíce klid a pak další vlnu

S tím souvisí i další predikce, které ministr zdravotnictví o dalším průběhu epidemie má. „Po přijetí tvrdých opatření se dostaneme do situace, že po několika týdnech, zpravidla dvou až čtyřech, se nemoc zase vymýtí a budeme mít dva až tři měsíce klid. Ovšem potom se zase vrátí,“ odhaduje Prymula.

Existují tak prý dva možné scénáře: ten, který Česko zažilo při masivním rozvolňování – tedy nedodržování žádných opatření a pak brutální následky v podobě ekonomických uzavírek, nebo snaha udržovat kontinuálně stupeň opatření, aby k nárůstům nedocházelo.

„První dávky vakcín bychom měli dostat na konci tohoto roku, ale dominantní bolus (dávka, pozn. red.) by měl přijít na konci prvního čtvrtletí a ten největší na konci druhého čtvrtletí. To znamená, před polovinou roku 2021 je obtížné najít nějaké bližší světlo,“ odpověděl šéf resortu zdravotnictví Patriku Nacherovi (za ANO). Nepočítá prý s tím, že by vakcína byla povinná.

Vládní komunikační chaos řešil poslanec Dominik Feri (TOP 09) ve své interpelaci. Ptal se na boj s dezinformacemi i na komunikování složitějších opatření, které v sobě skrývají různé detaily.

„Budeme cílit i na řetězové maily, protože toto nebezpečí je zcela zřejmé a velká část národa nevěří tomu, co se komunikuje. Proto je nezbytné to vysvětlovat lépe a i za využití influencerů, jak tady padlo, to znamená, tuto strategii chceme začít realizovat opravdu rychle,“ přislíbil Prymula. Snaží se prý komunikovat na Twitteru a informace zjednodušovat, pravdou ale je, že tato sociální síť zasahuje pouze zanedbatelnou část obyvatel. Na příští týden slíbil tiskovou konferenci, kde představí novou komunikační strategii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner