Roman Prymula, bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce premiéra Andreje Babiše, chce vykrýt aktuální nedostatek vakcín v Česku ruským Sputnikem V. Zopakoval to ve dvou rozhovorech pro Radiožurnál a Novinky. Podle Prymuly by se mělo Česko odklonit od Evropské unie a vydat se vlastní cestou ke shánění vakcíny.
Výrobci vakcín Pfizer a zatím neschválené AstryZenecy ohlásili zpoždění dodávek vakcín, kvůli nimž se v Česku opozdí také očkování nejrizikovějších skupin obyvatelstva. „To znamená zpoždění zhruba o měsíc proti původnímu plánu,“ uvedl minulý týden ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Jeho předchůdce Roman Prymula to chce vyřešit jistým odklonem od společné cesty Evropské unie a inspirovat se Maďarskem. V rámci podepsané kolektivní smlouvy totiž země může vyjednávat s dodavateli, které dosud nemá rozjednaná EU, a vakcíny si pořídit po vlastní ose.
„Pokud by Česko uvažovalo o nákupu dosud neregistrované vakcíny, nechalo by si od výrobce předložit výsledky všech studií, jen by je neposuzovaly evropské úřady, ale české. A naopak, pokud by s tímto výrobcem vznikla kolektivní unijní smlouva, budeme zase součást celku a získáme vakcín méně. Ta cesta jít přímo jako Maďarsko je výhodnější, protože Maďarsko takto získalo dva miliony dávek,“ poukázal pro Český rozhlas Prymula.
Hovořil tak o možné variantě, jak nedostatek vykrýt: objednat ruskou variantu Sputnik V. Ta zpočátku nesplňovala evropské požadavky na bezpečnost, výrobce však podle Prymuly nezbytná osvědčení v rámci třetí fáze testování postupně doplňuje a „jeví se jako bezpečná“. Šéf resortu Blatný je vůči této variantě zdrženlivý, právě kvůli obavám z bezpečnosti vakcíny.
„Znovu zopakuji svoje stanovisko, že jsme jedním z evropských států, který ctí dohody a smlouvy, které jsou uvnitř Evropské unie platné. Nemám nic proti žádné vakcíně, ať už je z Ruska, z Číny, z Indie, odkudkoliv, pakliže projde stejnými testy jako jakákoliv jiná v rámci Evropské lékové agentury,“ nechal se slyšet ministr.
Prymula však ve středečním rozhovoru pro Novinky.cz připustil, že o této variantě chce diskutovat s předsedou vlády Andrejem Babišem. „Je, myslím, snaha sem dostat vakcíny co nejdříve, a pokud se to nepodaří jinak, tak tohle je jedna z cest. Nic víc. Byl to v podstatě můj návrh, který musí někdo posoudit,“ prohlásil premiérův poradce.
Zároveň přiznal, že Česká republika jednala o možnostech dodávek i s těmi výrobci vakcín, se kterými už jedná Evropská unie. „Jsou to firmy, s kterými má Evropská unie uzavřenou tu velkou smlouvu. Chtěli jsme vědět, jestli je nějaká šance objednat si vakcínu mimo, obě to odmítly,“ sdělil Prymula.