Prymula s Babišem jedná o možném nákupu ruských vakcín Sputnik. Chce vykrýt nedostatek

Premiér Andrej Babiš a jeho poradce Roman Prymula (oba za ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a jeho poradce Roman Prymula (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Roman Prymula, bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce premiéra Andreje Babiše, chce vykrýt aktuální nedostatek vakcín v Česku ruským Sputnikem V. Zopakoval to ve dvou rozhovorech pro Radiožurnál a Novinky. Podle Prymuly by se mělo Česko odklonit od Evropské unie a vydat se vlastní cestou ke shánění vakcíny.

Výrobci vakcín Pfizer a zatím neschválené AstryZenecy ohlásili zpoždění dodávek vakcín, kvůli nimž se v Česku opozdí také očkování nejrizikovějších skupin obyvatelstva. „To znamená zpoždění zhruba o měsíc proti původnímu plánu,“ uvedl minulý týden ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jeho předchůdce Roman Prymula to chce vyřešit jistým odklonem od společné cesty Evropské unie a inspirovat se Maďarskem. V rámci podepsané kolektivní smlouvy totiž země může vyjednávat s dodavateli, které dosud nemá rozjednaná EU, a vakcíny si pořídit po vlastní ose.

„Pokud by Česko uvažovalo o nákupu dosud neregistrované vakcíny, nechalo by si od výrobce předložit výsledky všech studií, jen by je neposuzovaly evropské úřady, ale české. A naopak, pokud by s tímto výrobcem vznikla kolektivní unijní smlouva, budeme zase součást celku a získáme vakcín méně. Ta cesta jít přímo jako Maďarsko je výhodnější, protože Maďarsko takto získalo dva miliony dávek,“ poukázal pro Český rozhlas Prymula.

Hovořil tak o možné variantě, jak nedostatek vykrýt: objednat ruskou variantu Sputnik V. Ta zpočátku nesplňovala evropské požadavky na bezpečnost, výrobce však podle Prymuly nezbytná osvědčení v rámci třetí fáze testování postupně doplňuje a „jeví se jako bezpečná“. Šéf resortu Blatný je vůči této variantě zdrženlivý, právě kvůli obavám z bezpečnosti vakcíny.

„Znovu zopakuji svoje stanovisko, že jsme jedním z evropských států, který ctí dohody a smlouvy, které jsou uvnitř Evropské unie platné. Nemám nic proti žádné vakcíně, ať už je z Ruska, z Číny, z Indie, odkudkoliv, pakliže projde stejnými testy jako jakákoliv jiná v rámci Evropské lékové agentury,“ nechal se slyšet ministr.

Prymula však ve středečním rozhovoru pro Novinky.cz připustil, že o této variantě chce diskutovat s předsedou vlády Andrejem Babišem. „Je, myslím, snaha sem dostat vakcíny co nejdříve, a pokud se to nepodaří jinak, tak tohle je jedna z cest. Nic víc. Byl to v podstatě můj návrh, který musí někdo posoudit,“ prohlásil premiérův poradce.

Zároveň přiznal, že Česká republika jednala o možnostech dodávek i s těmi výrobci vakcín, se kterými už jedná Evropská unie. „Jsou to firmy, s kterými má Evropská unie uzavřenou tu velkou smlouvu. Chtěli jsme vědět, jestli je nějaká šance objednat si vakcínu mimo, obě to odmítly,“ sdělil Prymula.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]