Prymula: Školy se měly otevřít loni v květnu nebo červnu. Situace byla příznivá

Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula (ČTK)

Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula | FOTO: ČTK

Chybou bylo, že se děti nevrátily do škol před loňskými prázdninami, prozradil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS epidemiolog a poradce prezidenta Miloše Zemana Roman Prymula. Podle něj by se mohl život v Česku vracet do normálu zhruba koncem září.

Zásadní rozvolňování bude podle Prymuly možné až ve chvíli, kdy bude přibývat zhruba tisíc nově nakažených denně. Kdyby záleželo na něm, jako první by vrátil děti do škol. „Chybou bylo, že se nevrátily v květnu v červnu minulého roku, kdy situace byla poměrně příznivá, teď úplně příznivá není,“ přiznal v rozhovoru bývalý ministr zdravotnictví.

Fedor Gál. (ČTK/Zehl Igor)

Po školách by podle něj mohly otevřít obchody. Kdy si lidé budou moci opět zajít na pivo, se podle Prymuly nedá odhadnout. „Restaurace jsou rizikové, jak vidíme po Evropě,“ uvedl epidemiolog s tím, že gastronomie přijde na řadu téměř až jako poslední.

Exministr očekává, že se kvůli mutacím koronaviru brzy neotevřou ani zahrádky. „Není to tak jednoduché, protože jsou tady jiné varianty viru, které se šíří podstatně intenzivněji než původní virová nálož. Z toho důvodu se zahrádky budou otevírat o něco později, než se původně myslelo,“ vysvětlil Prymula.

„Život v České republice by se mohl navracet k normálu zhruba koncem září. Myslím, že už i léto bude normálnější. Pokud se podaří zrealizovat očkování a nedojde k výskytu nějaké nové dramatické mutace, myslím, že opatření už budou mírnější,“ předpovídá Prymula s tím, že řešením je očkování.

Poradce prezidenta Miloše Zemana se vyjádřil také k cestování. „Když jsem na začátku epidemie řekl, že možná nikam nepojedeme dva roky, byl jsem téměř ukamenován. Dneska se ukazuje, že jsem měl pravdu,“ doplnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]