Prymula v OVM: Na schůzce v restauraci byla skrumáž lidí. Jakmile bude kandidát, funkci předám

Roman Prymula (printscreen ČT)

Roman Prymula | FOTO: printscreen ČT

Ministr zdravotnictví se nadále necítí odpovědný „za tu část, která byla odborná, tzn. povinnost nosit roušku“. Svou rezignaci podmiňuje existencí svého nástupce. „Jakmile bude kandidát, funkci předám,“ ujistil v pořadu Otázky Václava Moravce. K noční schůzce dodal, že tam byla „skrumáž lidí.“

Roman Prymula dál trvá na deklarovaném obsahu jednání na noční schůzce s 1. místopředsedou a šéfem poslanců hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, třebaže se na něm jeho účastníci neshodnou a k jeho prodiskutování nebyli přítomní všichni, kdo by u podobného jednání být měli. Žádné provinění nepřipouští a opakuje, že nevěděl, že šlo o restauraci, a že si roušku nasadil ihned po nastoupení do auta. Cestu do restaurace zdůvodňoval námitkou, že do parlamentu by se v noci nedostal ředitel ostravské nemocnice Jiří Havrlant, který se jednání rovněž zúčastnil, a dopady podezřelé schůzky připisuje médiím.

Prymula upřesnil, že před schůzkou mu volali „Faltýnkovi lidé“, jak řekl. Na námitku moderátora, že po Faltýnkově setkání v brněnském hotelu Voroněž se šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem mohl tušit, že noční schůzka v zavřené restauraci s Faltýnkem může být průšvih, odpověděl, že na ni jel z „nezkušenosti“. Během debaty v České televizi ovšem několikrát svaloval vinu na média. „Nechápu, co se děje masmediálně. Nechápu, co za masmediální hru se tady hraje,“ prohlásil opakovaně.

Ze svých nekonzistentních popisů okolností středeční schůzky si Prymula zjevně nic nedělá. „Přeměnu restaurace v kapitulu,“ jak věc pojmenoval moderátor Moravec, končící Babišův ministr komentoval ve stejném duchu jako v předchozích dnech. „Jestli je to kapitula, je irelevantní. Ten objekt neznám, myslel jsem si, že jsem v salónku kapituly. Že jde o kapitulu, padlo v té skrumáži lidí, kteří tam byli,“ prohlásil ke klíčové okolnosti své kauzy.

Ač opakovaně mluvil o „masmediálních hrách a spekulacích“, odpovědnost za zklamání důvěry však nakonec vyvodí. „Jsem připraven rezignovat, ale musí být nástupce. Jakmile bude kandidát, funkci předám,“ řekl v rozhovoru v České televizi. „Druhým Staňkem být nechci,“ komentoval možnost, že by jej prezident Zeman chtěl na postu držet. Kandidátem na nového ministra zdravotnictví je dosavadní náměstek Brněnské fakultní nemocnice, hematolog Jan Blatný. Sám Prymula bude pravděpodobně působit ve vládou zřízené expertní skupině epidemiologů. „Chci pomoci jako osoba nezávislá, jako expert,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]