Prymulova pozice vládního zmocněnce zůstala prázdná. „Šlo zjevně o uměle vytvořenou trafiku,“ komentuje Kalousek

ČTK

Dnes už bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) a jeho nástupce Roman Prymula | FOTO: ČTK

Po nástupu Romana Prymuly (za ANO) na post ministra zdravotnictví zůstala pozice vládního zmocněnce pro vědu a výzkum prázdná. Místo, které bylo v červnu vytvořené speciálně pro Prymulu, se rušit nebude. Babiš hledá nástupce, informoval server Novinky.cz.

V úterý epidemiolog Roman Prymula oficiálně nahradil ve funkci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a zároveň tak rezignoval z postu vládního zmocněnce pro vědu a výzkum. Od té doby se spekuluje o tom, co se nyní stane s místem, které premiér Andrej Babiš (ANO) speciálně vytvořil na Úřadu vlády právě pro Prymulu.

Situace je nejasná i některým opozičním poslancům. Miroslav Kalousek (TOP 09) položil na Twitteru otázku přímo Úřadu vlády ČR: „Místo ‚vládního zmocněnce pro lékařskou vědu a výzkum‘ bude obsazeno, nebo zrušeno? Šlo zjevně o uměle vytvořenou trafiku za peníze daňových poplatníků a Dr. Ištván by měl asi konat. Poslanci ODS šli před sedmi lety do vazby za mnohem méně.“

Přesun Prymuly na Úřad vlády po jeho květnovém odchodu z resortu byl doprovázen řadou nepříznivých reakcí. Babiš ale veškeré kritické poznámky odmítl a uvedl, že chtěl, aby známý epidemiolog zůstal ve státních strukturách a neodcházel do privátního sektoru.

Na novou situaci ještě před nástupem Prymuly reagovala i Věra Kovářová (STAN) „OK, vypadá to, že novým ministrem zdravotnictví bude prof. Prymula. Teď je potřeba zabývat se otázkou, kdo obsadí funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum. Nebo že by teď už nebyla potřeba?“

archiv

Babišova mluvčí Jana Adamcová naznačila, že by nástupcem mohl být někdo z Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Kromě premiéra Babiše, vicepremiéra Hamáčka (ČSSD) a ministra průmyslu a obchodu a také dopravy Karla Havlíčka (za ANO) tvoří sedmnáctičlennou radu i řada odborníků z příslušných odvětví. Součástí je také biochemik a prorektor Univerzity Karlovy pro vědeckou činnost Jan Konvalinka.

Prymula se na jaře stal jednou z hlavních tváří boje proti koronaviru. V květnu odešel z pozice náměstka ministra zdravotnictví kvůli neshodám se svým tehdejším nadřízeným Adamem Vojtěchem a také kvůli tomu, že nezískal bezpečností prověrku ani na stupeň „důvěrné“, kterou náměstek musí mít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner