Prymulova slova o zavírání hranic jsou nepřijatelná a za hranou

Roman Prymula  (ČTK)

Roman Prymula | FOTO: ČTK

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v Otázkách Václava Moravce řekl, že by hranice mohly být zavřené (nebo cestování nějakým způsobem omezeno) třeba i dva roky. Taková vyjádření jsou naprosto nepřijatelná a je třeba je jasně odmítnout. Potlačování občanských práv a svobod může být v některých ohledech v případě nebezpečí nutné, ovšem takto hazardovat a navykat společnost na zásadní omezení – a ještě to jen tak prohlašovat v televizi – není ve 21. století v demokratické zemi možné.

V žádném případě se nenacházíme v situaci, kdy je potřeba veřejnost zastrašovat podobnými vyjádřeními. Nikoho nepřekvapuje, že v televizi něco nepromyšleně ohlašuje premiér Andrej Babiš, protože ten si zásadně nedává pozor na to, co říká. Ale otevřené hranice jsou něčím, co jsme získali v roce 1989 a co je pro řadu lidí jednou z nejdůležitějších součástí svobodného světa a hlavně plnohodnotného života.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jestli si Roman Prymula myslí, že se právě stal někým, kdo bude dlouhodobě řídit naše životy, velice se mýlí. Samozřejmě že už dnes je jasné, že nějakou dobu potrvají jistá omezení. Ale hovořit o letech (!) v zemi, kterou za železnou oponu na desítky let zavřeli komunisté, se podobá šíření poplašné zprávy a je nutné to jasně odmítnout.

Nikdo nás nemůže zavřít ve vlastní zemi do klece. Jistě, můžeme se vzdát letní dovolené u moře. Všichni se musíme snažit být odpovědní a zbytečně nezvyšovat riziko pro ohrožené skupiny obyvatel. Ale všechno má své meze – a jednou z těch mezí je snaha zavřít zemi pod rouškou ochrany před nebezpečím a sebrat lidem svobodu. To je totiž přesně to, co si autoritáři Babišova typu přejí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]