Prymulův pád by byl zasloužený, ale byl by i začátkem dalších problémů

Roman Prymula. (ČT24)

Roman Prymula. | FOTO: ČT24

Konec ministra zdravotnictví, kterému on sám ještě vzdoruje, je jedna věc, ale jsme v tak špatné situaci, že by to byl jen začátek dalších problémů. Ve skutečnosti by měla odejít celá vláda, která ukázala svou neschopnost, a to ještě předtím, než přišla krize s koronavirem. Když by odešla teď, nastane bohužel chvíle pro manévry prezidenta Miloše Zemana, který si takové situace umí užít.

To, co se stalo, už lidé ironicky komentují jako „Blesk z čistého nebe“. (Autorem je už legendární mluvčí a twitterový démon Petr Kukal.) To nebe ale nebylo moc čisté ani předtím a Roman Prymula byl dost dlouho jeho součástí.

Eric Drooker

V tyto dny jsme na tom tak, že vláda se už dost dlouho pohybuje jako nemotorný tanečník v minovém poli. Stačí i chyby, kterým se lze těžko vyhnout, a je zle. Mraky dezinformátorů, profesionálních i dobrovolných, považují nákazu covidem za banální záležitost, ostře vystupují proti jakýmkoli opatřením, která jsou přitom nutná a fungují přijatelně jen ve vzájemné kombinaci. Těm všem noční schůzka v hospodě jen nahrála. Tohle se bude hasit těžko. Ani nezaujatý člověk nepochopí, proč se musí jednat na takovém místě a v takovou dobu. To jsou ministerstva tak malá a bez místností, že musí český ministr někam na Vyšehrad?

Prymula měl aspoň jednu výhodu, oproti Adamu Vojtěchovi působil jako parní válec, jehož řidič měl představu nějakého směru. Už jsme se naučili radovat z mála. Jenže i s tím je konec.

To je ale jen aktuální dějství, tragikomedie se tu odehrávala už předtím.

Nekompetence vlády ohledně zvládání viru je fatální. Nejen pokud jde o virus, mizerně to dělali už roky předtím, ale vezli se na vlně světového ekonomického růstu, tak to nebylo tak vidět, i když kdo chtěl, ten věděl. Tihle lidé neměli ani nastoupit a teď by měli odejít. Jenže rozložení sil je takové, že pohroma pojede dál.

Ministr Prymula chycený po zavíračce a bez roušky v hospodě je už jen taková hořká tečka. Zatím tečka, ono jich bude ještě víc. Premiér naléhající na projednávání zahrádkářského zákona, zatímco opozice chtěla probírat opatření proti rostoucí nákaze, je amatér a neměl by co dělat v jakékoli funkci. Už se skoro zapomnělo, že je trestně stíhaný, v době růstu měl schodkové rozpočty, infrastrukturu země nechal dál chátrat, zatímco sám bohatl, a aby to mělo patřičný kolorit, nechal svého syna za záhadných okolností odvézt na Ruskem okupovaný Krym a pak ho nejspíš umlčet. Všechno mu prošlo. Je neschopný, pokud jde o personální otázky, lže, uráží politiky doma i v Evropě. Prostě panák, který by bez neustálé PR ochrany nedokázal nic.

Bylo by normální, aby dávno odstoupil a s ním odešla celá vláda. Jenže za téhle konstelace sil je celkem zjevné, co by se dělo. Sněmovna bude tatáž, na Hradě (nebo v Lánech) vysedává a polehává osoba, která by to využila ke svým mocenským manévrům. Další „vláda odborníků“, tedy kámošů, co mají něžný vztah k Rusku, Číně a monumentálním betonovým stavbám.  A zmatky až do voleb. Pak by bylo nejlepší, aby byly volby co nejdřív, jenže za situace karantén a dalších opatření by to bylo pozoruhodné divadlo.

Kdyby někdo nevěděl, co znamená pojem tragédie, tak je to situace, kdy se může vybírat už jen mezi různě špatnými variantami, ale něco se udělat stejně musí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]