Prymulův plán otestovat všechny snadno zdrží identifikaci nakažených. Rakouští experti doporučují testovat cíleně

FB Šmucler

Ministr zdravotnictví Roman Prymula | FOTO: FB Šmucler

Předběžný plán otestovat 10 milionů Čechů na covid-19, který ve čtvrtek zveřejnil ministr zdravotnictví Roman Prymula, se může snadno minout účinkem. Vyplývá to ze stanoviska Rakouské společnosti pro infekční choroby a tropickou medicínu (ÖGIT), podle něhož plošné testování lidí bez příznaků jednak oddaluje identifikaci skutečně nemocných a současně dodává negativně testovaným falešný pocit bezpečí, pod jehož dojmem dotyční zanedbávají prevenci.

Rakouští epidemiologové se ve svém stanovisku, které zveřejnili tento týden v pondělí, vyslovili proti „necílenému masovému testování“, a naopak podpořili testování rizikových skupin. Plošné, preventivní testování bez důvodného podezření na infekci experti kritizují pro možnost, že zahltí dostupné testovací kapacity, a tím zdrží identifikaci těch, kteří se skutečně nakazili.

Dalším neblahým důsledkem preventivního testování, na který poukazují experti ÖGIT s odvoláním na zjištění německého Institutu Roberta Kocha, je falešný pocit bezpečí, který v lidech zpráva o negativním výsledku údajně vyvolává. I potvrzení o testu s negativním výsledkem je jen doklad o situaci v okamžiku odběru a nevylučuje nákazu, stejně jako nesnižuje význam dodržování zásad hygieny a používání ochranných pomůcek.

„Systematické, nereflektované testování, stejně jako testování v oblasti turistického ruchu nebo dalších odvětví (zejména pak u zdravých osob bez jakýchkoliv příznaků) není prostředkem určeným k získání přesné informace o epidemiologické situaci, ani k utlumení pandemie,“ zdůrazňují rakouští experti.

„Pozitivní nález na virus SARS-CoV-2 testem PCR u člověka bez příznaků není ještě diagnózou infekční choroby u testované osoby a v žádném případě neurčuje, je-li dotyčný nakažlivý,“ napsali rakouští medikové. Kromě toho testy prováděné až na výjimky u zdravých lidí vykázaly značnou chybovost.

Přenašeči viru SARS-CoV-2 jsou hlavně osoby, „které mají příznaky nemoci covid-19 nebo jsou ve fázi, která nástupu příznaků bezprostředně předchází,“ vysvětlují experti. Proto je k utlumení pandemie důležité testovat lidi s příznaky a během hodin po testu je izolovat.

„Namísto necílených masových testů by mělo být testování omezené na rizikové skupiny – tedy na jedince s typickými příznaky pro covid-19, na lidi, kteří byli v kontaktu s nakaženými, a také na personál nemocnic a pečovatelských zařízení,“ doporučují rakouští epidemiologové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner