Psal o aktuálně rozšířeném koronaviru (SARS-CoV-2) časopis Květy v roce 2013?

archiv

Fabulace vycházející ze sedm let starého článku časopisu Květy | FOTO: archiv

Na sociální síti Facebook se objevuje fotografie článku časopisu Květy z roku 2013 (1, 2, 3). Autor ho dává do souvislosti s novým koronavirem SARS-CoV-2. „Tenhle virus tu je léta, jen letos má velký marketing kvůli vyvolání světové ekonomické krize,“ píše autor příspěvku.

V článku týdeníku Květy z roku 2013 se skutečně píše o koronaviru. Jednalo se však o jiný rod koronaviru. Konkrétně o vir MERS-CoV. Určit to lze podle vědce, který koronavirus izoloval. Byl jím egyptský virolog Ali Mohamed Zaki.

Koronaviry jsou skupinou RNA virů. Jedná se o společné označení pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae. Jak píše Státní zdravotnický ústav: „Koronaviry byly objeveny v polovině 60. let a jsou známy jako původci onemocnění u lidí a různých druhů zvířat včetně ptáků a savců. Primárně napadají dýchací a trávicí trakt, proto se šíří buď vzduchem, kontaminovanými předměty, nebo oro-fekálním přenosem.“

Závažné příznaky u člověka mají zatím tři viry: virus SARS (objeven v roce 2002), MERS (objeven v roce 2012) a aktuální SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19 (objeven v roce 2019). Jednotlivé viry se od sebe liší.

Není pravda, že virus SARS-CoV-2 je tu léta. Zmínka o světové ekonomické krizi je nesmyslnou konspirací.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner