Spoluautor protiepidemického systému PES Jan Kulveit, expert na modelování vývoje pandemie a globální rizika z Oxfordské univerzity, reaguje průběžně v rozhovorech a na sociálních sítích na poslední vývoj koronavirové situace v ČR. Z jeho vyjádření vyplývá, že problémem není PES, ale jeho momentální pán, a že situace není dobrá.
Poslední vývoj, jakkoli jsou vážné jiné oblasti, symbolizují veřejnosti zmatená opatření vlády týkající se restaurací, hospod a kaváren.
Jan Kulveit to v sobotu odpoledne na facebooku okomentoval takto: „K těm kelímkům a nápojům… nevím, jestli je to zřejmé, ale nenápadnou výhodou systému typu PES je méně podobných úletů, protože se opatření nevymýšlí ze dne na den a nepíší z noci na den. Takže je alespoň vidí a připomínkuje víc vyspalejších lidí a odchytí se alespoň část chyb.
Musím přiznat, že mě trochu mrzelo, když i řada celkem rozumných lidí PES dost ostře napadala zhruba na základě srovnání s tím, jak by šlo protiepidemická opatření řídil ideálně, v situaci s důvěrou veřejnosti, kompetentní státní správou a na základě modelů a expertních rad. Mně pouze přišlo, že postup s PES bude o něco lepší než postup bez PES, a co si ministerstva dohodnou za týden, bude o něco lepší, než co si dohodnou asi za odpoledne.
Fakticky ty změny ohledně nápojů nesleduji a nerozumím jim. Obecně taková frekvence změn drobnosti s nejasným efektem nejasné velikosti sníží důvěru v důležitá opatření s jasným efektem.“
Kulveit zmiňuje i to, že PES sám o sobě nestačí. Podle něj jsou nařízení, která se teď vydávají, „šita horkou jehlou“ a „právně nekvalitní“. „Tento týden to byl extrém,“ připouští expert.
Kritice podrobuje i to, jak se PSEM zachází je momentální pán, tedy vládní politici. V rozhovoru pro Deník N říká: „Udivilo mě, že se z televize dozvídám, že páni ministři budou měnit metodiku indexu a vědí už, že tím skóre rizika klesne. To je ale nesmyslné. Index rizika se snaží odhadovat, jak moc bude situace špatná a jaké hrozí v horizontu týdnů škody – to je jeho podstata. Změna metodiky výpočtu přece nemůže být nástroj k umělému snížení rizika, které tu ale reálně existuje. Vláda by se měla zabývat tím, jak vyřešit zhoršující se situaci, nikoliv jak změnit její indikátor. Nicméně platí, že PES je jen pomůcka, a kdo rozhoduje, může jistě využít odborné podklady, jak se mu to hodí.“
Konstatuje také, že situace teď není dobrá, dokonce že je nebezpečná. „Přesně to vám řeknou jednotlivé indikátory. Pokud se nic nezmění, situace bude špatná i nadále, či spíše ještě horší. Když se nedaří testovat a lidé nejsou v karanténě, nemá to žádné snesitelné řešení. PES udělá jedině to, pokud se jím vláda bude řídit, že nás vrátí do vyššího pásma plošných opatření. Mimochodem, pokles indexu do 3. stupně byl dán tím, že už tehdy si vláda metodiku upravila. Bylo jasné, že rozvolnění do stupně 3 je rizikové a je velká pravděpodobnost návratu. Ale to nemá smysl komentovat.“
Na problémech s kelímkem kávy, kterou si smíte koupit, ale nesmíte si ji na ulici vypít, se jen ukazuje, jak zmateně vláda jedná. Pak jí není žádný nástroj, který získá od odborníků, nic platný, protože všechno stejně nakonec pokazí svým „kutilstvím“.