Psychiatr Trojan: V České republice vznikly politické sekty

()

MUDr. Ondřej Trojan, Ph.D., FECSM, je psychiatr, sexuolog a soudní znalec. Požádal jsem jej o rozhovor na téma strach. Jak žít v nejistotě a obavách z budoucnosti, které nám současná doba přináší? Proč jim někteří lidé podléhají natolik, že se stávají stoupenci extremistických politických sekt?

Mám strach a řada lidí v mém okolí také. Z budoucnosti. Z kumulace faktorů energie – klima – Putin. Je ale takový strach normální?
Strach je emoce, která nás chrání. Strach by nám měl říct, že támhleto zvíře je větší než já, a tak bych se měl zdekovat. Ne se s ním pouštět do křížku. Vyplaví adrenalin pro útok nebo útěk. Strach má objekt. Něco jiného je úzkost, ta je rozprostřená a bezadresná. Je horší a záludnější a může se stát patologickou. Ale strach z něčeho objektivního je fyziologická obranná reakce.

V moderních dějinách hrál významnou roli…
Strach je úžasný prostředek ke zmanipulování mas. Z dějin víme, proč nacisté vyhráli ve dva-třiatřicátém roce v Německu: Zejména proto, že přišla krize, a lidé měli strach, který frajtr s knírkem uměl geniálně vy­­užít, když ho rozvinul ještě dál strachem ze Židů a komunismu. Podobně ­fungují i „politické sekty“ – dnes se již opravdu chovají jako sekty – které různé strachy podporují. Dnes existují spousty serverů, na nichž se dočteme, že zkrachuje polovina firem, lidé nebudou mít co jíst, budou zmírat mrazem, umírat na očkování… Ukázkou jejich moci byla ostatně i hojná účast na demonstraci 
3. zá­­­ří na Václavském náměstí. To samozřejmě ­nebyli všechno antivaxeři či jiní sektáři. Věřím, že tam přišla i spousta inteligentních lidí, kteří jen prostě mají strach a nevědí, co dál dělat. Nebyla to jistě příliš sourodá skupina.

Kde hledat příčiny toho, že na Václavské náměstí přišli?
V objektivní situaci, kdy vláda neobratně komunikovala, v aktivitách některých politických stran, ale i v těch politických sektách, o kterých mluvím. A můžeme si jen domýšlet, kdo a proč je inspiruje. Ne náhodou se v tyto sekty transformovaly dříve antivaxerské skupiny. Znám člověka, který mi posílá odkazy na dezinformační servery. Mám ho rád a vím, že vůbec není hloupý, vážím si ho, ale pomoci mu nedokážu.

Co například…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články