„Psychické deptání seniorů.“ Babiš si rezervační systém vesele pochvaluje, senioři odchází z nemocnic bez očkování

ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

„V současné době čekáme na dodání vakcinačních látek,“ napsala nemocnice Neratovice poté, co k ní přicházeli senioři s tím, že se registrovali v systému ministerstva zdravotnictví na očkovací pořadník. Rezervační systém jim dovolil rezervovat si termín, avšak bez vědomí nemocnice, která neměla žádné vakcíny proti covidu-19. 

Psychické deptání seniorů. Tak zhodnotila selhání rezervačního systému na očkování Laura M., která se na svém facebooku podělila se svou zkušeností. Už v pátek, v den spuštění systému pro skupiny občanů nad 80 let, totiž měla štěstí a podařilo se jí přihlásit jejího otce na očkování do sto kilometrů vzdálených Neratovic. Termín očkování měl vyjít na úterý 19. 1.

archiv

V neděli však dcera zjistila, že nemocnice není na očkování připravená. Na jejích stránkách totiž našla následující oznámení: „V naší nemocnici bylo zřízeno pro veřejnost OČKOVACÍ CENTRUM proti onemocnění covid-19. V současné době čekáme na dodání vakcinačních látek. Rezervační systém MZCR bohužel umožnil objednání k vakcinaci bez vědomí nemocnice. Ihned, jak budou k dispozici vakcinační látky, budeme vás o tom neprodleně informovat,“ informovala neratovická nemocnice.

Podle Laury M. byly Neratovice nejbližší lokací, kde se uvolnilo očkovací místo. „V notifikačním mailu jsme byli vyzvání, ať si ze stránek stáhneme dokumenty se souhlasem s očkováním. Na stránkách nemocnice jsme nic nenašli, telefon nikdo nebral, napsali jsme tedy dotaz, kde formulář najít,“ uvedla. Nakonec našla informaci o tom, že žádné očkování neproběhne. Ještě během pondělka ji však rezervační systém stále vyzýval, aby na očkování šla.

„Vinou technické chyby došlo k přihlášení několika osob na očkování na dnešní a zítřejší (úterní) den, ačkoliv tyto termíny neměly být systémem vůbec nabízeny. Chtěli jsme očkování zahájit až od středy, kdy jsme měli jistotu, že budeme splňovat všechny podmínky pro očkování veřejnosti,“ vysvětlila ČTK Petra Plutnarová, mluvčí společnosti Vamed Mediterra, kam neratovická nemocnice patří.

Na stejný problém si stěžovalo na sociálních sítích více příbuzných zájemců, které na očkování přihlašovali.

Takové štěstí však neměla 92-letá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm. Ta měla být v pondělí očkována proti covidu. Její vnučka ji v pátek 45 minut registrovala a přišla jí potvrzení na obě dávky vakcín.

Se slepou stařenkou na očkování odjela její 70-letá dcera do třicet kilometrů vzdálené nemocnice v Novém Jičíně. Tam jí však řekli, že se kýženého očkování nedočká. Systém prý nefunguje. Žádné upozornění však dámy nedostaly.

I přes sporné reakce na páteční spuštění rezervací a technické obtíže, které to doprovázelo, si premiér Andrej Babiš systém pochvaluje. „Technické problémy byly hlavně na straně nemocnic. Vyřešilo se to. Říkáme, že všechno funguje, funguje to skvěle,“ říkal ještě v sobotu. Dodal, že vládního zmocněnce pro digitalizaci a IT Vladimíra Dzurillu navrhne na státní vyznamenání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner