Psychologický nátlak premiéra na vyšetřovatele je ohromná drzost

Repro: ČT

Andrej Babiš | FOTO: Repro: ČT

Krátce před začátkem vánočních svátků publikovaly Novinky rozhovor s předsedou vlády pod titulkem Babiš: Kauzu Čapí hnízdo zorganizovala mafie.

Premiér Babiš zde opět tvrdě napadl vyšetřovatele Nevtípila, který je podle něj napojený na jakési temné mafiánské struktury. Mělo to prý dokázat prohlášení Šlachtova policisty Komárka, který uvedl u soudu výňatek z jakéhosi odposlechu, v němž právník lobbisty Ivo Rittiga měl pronést o Nevtípilovi jednu větu. Prý se radoval, že Nevtípil nebyl v jiné kauze zadržen, protože je prý klíčový ve vyšetřování Čapího hnízda.

Jaký jiný trestně stíhaný člověk v této zemi má takovou moc veřejně špinit a kádrovat svého vlastního vyšetřovatele, a to přímo na nejsledovanějším českém zpravodajském serveru a prakticky bez odporu veřejnosti?

To je přitom podstatné: Bez odporu veřejnosti.

I v dřívějších časech se vyskytovali drzouni, kteří byli schopni lecčeho, ale vždy se proti nim postavila celá řada médií, a tudíž veřejnost.

Dnes ne.

Babišův nejmilejší šéfredaktor Ištván Léko z Lidových novin ovšem napsal také krátce před Štědrým dnem moc zajímavý článek, v němž se praví: „Pokud lidé, tedy voliči, budou mít nejen pocit, ale i přesvědčení, že si někdo, typicky ti mocní, vlivní a bohatí, mohou páchat beztrestně cokoliv, zatímco běžný občan je tvrdě trestán za zanedbatelné prohřešky, povede to k rozkladu společnosti.“

Zlatá slova, pane Léko!

Nejvlivnější, nejbohatší a nejmocnější člověk podezřelý z trestného činu je zde předsedou vlády a vydavatelem Lidových novin. O něm ale pan Léko cudně pomlčel. Zato ale vyzval k zavírání ostatních.

Jinak má pan Léko naprostou pravdu. Když si mocní mohou zařídit beztrestnost, je to celospolečenská katastrofa.

Právě proto nesmí premiér špinit svého vlastního vyšetřovatele. Vykonává tím psychologický nátlak, který může zcela narušit a zvrátit zákonný proces. A to přesně Babiš chce.

Jaký je přesně pan vyšetřovatel Nevtípil, nevíme, protože na rozdíl od pánů Šlachty a Komárka, kteří dlouhodobě souzní s Andrejem Babišem, nemá žádné „píár“. Nehraje komedii před kamerami a nekamarádí se s reportérkami. Minimálně v tomto ohledu se tedy chová přesně tak, jak se má chovat vyšetřovatel.

Naši novináři totiž často netušili, že vyšetřovatel se nehodnotí podle toho, jak má dobré mediální krytí, neboli zda je nám novinářům sympatický. Když totiž otázka mediální síly vstupuje do procesu hledání spravedlnosti, tak se začínají nad zákony lidské společnosti nadřazovat zákony džungle.

Představte si, že by Babiš stejně, jako útočí na Nevtípila, útočil na Roberta Šlachtu. Pak by se teprve média rozhoupala k odporu. Ale když Babiš kope do policisty, o němž nic nevíme, tak je to každému buřt.

Přitom by to mělo být právě opačně. Policista s důkladně vybudovaným mediálním krytím je přesným opakem civilizovaných poměrů. Tam, kde panuje zákon, nepanují pravidla džungle. Mediální síla tam je slabší než zákony a pravidla. Babiše se Šlachtou spojuje mentálně právě to, že na první místo kladou mediální realitu, a nikoli věcnou podstatu.

Pojďme se podívat na známá fakta:

Vyšetřovatel Nevtípil jedná na základě dozoru státního zástupce a po prozkoumání spisu ani Vrchní státní zastupitelství v Praze tomuto vyšetřování nebrání.

Po prozkoumání žádosti policie o vydání poslanců Babiše a Faltýnka vydala oba ke stíhání minulá sněmovna.

A nakonec do Čech dorazila zpráva evropských vyšetřovatelů z úřadu OLAF a Česká republika musela vyjmout dotaci na Čapí hnízdo z operačních programů. Česká republika musí vrátit padesát milionů, které již ale byly při stavbě luxusní farmy utraceny. Kdo tedy uhradí škodu?

Vše nasvědčuje tomu, že vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se zakládá na relevantních poznatcích příslušných orgánů. V takové situaci by měl politik ihned rezignovat.

Je zcela zřejmé, že útoky Andreje Babiše na vyšetřovatele jsou ohromnou drzostí a skutečnost, že mu členové někdejšího specializovaného policejního útvaru, který prováděl slavný útok na Úřad vlády v roce 2013, pomáhají, jenom znovu ukazuje na nebezpečné propojení miliardáře a policejních složek. Mimochodem právě té složky, jejíž neadekvátní postup zapříčinil pád vlády v roce 2013. I tento příběh by si zasloužil vyšetřování.

Babiš používá proti všem, kdo se mu pletou do cesty, stále jednu a tu samou taktiku: Zastrašování na základě své možnosti ovládnout mediální pole.

A to ovládnutí mediálního pole je tak dokonalé, že se skoro nikdo nepostaví a neřekne:

Pane, dejte ruce pryč od policie a přestaňte ji zastrašovat. Začněte se chovat jako lidé v civilizované zemi. Nejste v Orientu, kde ještě stále vládnou chánové, sultáni, bojaři a grófové. Tento model společnosti je zaostalý a nezavádějte nám ho tu. Tady musí vládnout zákony a pravidla, která nemůže překračovat ani ten, kdo má sílu.

Jak to ostatně moc dobře napsal váš šéfredaktor.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner