VIDEO: FORUM 24 | FOTO: FORUM 24

Kauza přijetí miliardového daru z bitcoinů od odsouzeného Tomáše Jiřikovského vedla k rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a jeho náměstka Radomíra Daňhela. Zároveň spustila krizi důvěry ve vládu jako takovou. V nové epizodě podcastu Šafr s Paličkou vysvětluje publicista Petr Dimun specializující se na problematiku práva a justice, že jedním z největších kamenů úrazu bylo to, že ani její aktéři, ani policie v zásadě vůbec netušili, co svět kryptoměn vůbec obnáší.
„Fascinovalo mě přiznání, které padlo v rozhovoru s exnáměstkem Daňhelem. Když jsem se ho zeptal, co ví o bitcoinovém světě, tak odpověděl, že jen to, co si přečetl v novinách. To je fascinující,“ říká v podcastu deníku FORUM 24 Dimun.
Neznalost problematiky připustili v rozhovorech s Petrem Dimunem publikovaných na serveru INFO.CZ jak Blažek, tak Daňhel. Podle Dimuna si nicméně s celou věcí nedokázala poradit ani policie.
„Nechci obviňovat policii, že nějak selhala, to ať si posoudí policie sama. Ale ukazuje to na to, co slýchávám celou dobu, že to je tak složitý a tak komplexní a tak nový druh činnosti, s níž se policie setkává, že intelektuálně, personálně a technicky na to prostě není vybavena ani připravena, a že to je svět, který je potřeba velmi rychle doběhnout,“ vysvětluje Dimun s tím, že klíčovým aspektem celé kauzy je motivace dárce Jiřikovského. „To je něco, co stále čeká na zodpovězení. Otázkou ale je, zda se to vůbec kdy dozvíme,“ dodává Dimun.
Petr Dimun s přiznaným mírným cynismem dodává, že Pavlu Blažkovi jako ministru spravedlnosti se přeci jen podařilo pro stát získat nemalé finanční prostředky. „Po dvanácti letech, co toho nebyly orgány činné v trestním řízení schopné z mnoha důvodů, nechci podezřívat, že tam byl úmysl nebo neschopnost, se mu podařilo z toho odebrat ve prospěch státu alespoň miliardu, což není málo,“ říká Dimun s tím, že transakce dohodnutá ministerstvem navíc ukázala, že s účtem napojeným na nelegální internetové tržiště Nucleus Market je pravděpodobně nějakým způsobem propojen i Tomáš Jiřikovský.
„To je něco, co se doteď nevědělo, jen se o tom spekulovalo. Je to cenná informace nejen pro českou policii, ale podle všeho i pro americkou FBI, která se o věc rovněž zajímá. Bez toho by se o tom nevědělo,“ doplňuje Dimun.
„Na místě ministra vnitra, který je teď hlasitým kritikem toho, co se stalo, bych se spíše drbal na hlavě, protože toto vše je vlastně obžalobou nikoliv neschopnosti, ale situace, v níž se policejní složky momentálně nachází,“ komentuje situaci Dimun.
„Kdybych byl hodně cynický, tak bych na jeho místě říkal: ‚Pavle Blažku, tu miliardu budu potřebovat já pro policii, aby měla techniku a schopnosti s těmito věcmi bojovat.‘ Protože to je skutečně obrovský problém, který tady je, svět, kde nám utíkají miliardy, které používají zločinci pro legalizaci výnosů ze své činnosti,“ uzavírá.
Jakou roli podle Petra Dimuna hraje v celé kauze advokát Tomáše Jiřikovského Kámir Titz, který s Pavlem Blažkem dojednával miliardový dar pro ministerstvo spravedlnosti? Jak Dimun osobně vnímá kauzu po rozhovorech s Blažkem a jeho náměstkem Daňhelem? Jaké dopady očekává v trestněprávní, ale i politické rovině? A jaké ponaučení si máme z celé kauzy vzít? Poslechněte si celou epizodu podcastu deníku FORUM 24 Šafr s Paličkou.