Puč gaunerů bez prověrky. Veřejnost i politici reagují na tiskovku Hradu

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý (ČTK)

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý | FOTO: ČTK

Na avizovaném briefingu ke zdravotnímu stavu hlavy státu vystoupila nečekaně první dáma Ivana. V doprovodu dcery Kateřiny oznámila, že prezident Miloš Zeman je nemocný. Jak vážný je jeho stav, tak zůstává záhadou. Někteří politici i veřejnost proto Hrad kritizují. 

„Tímhle vystoupením manželky a dcery to divadlo začalo být už vyloženě perverzní…“ okomentoval na sociální síti například komik a novinář Luděk Staněk. „Čekali jsem (zásadní) informace a nedozvěděli jsme se nic,“ reagoval pak europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Nevím, co tím Hrad sleduje, ale tohle je nedůstojné. Dohady o způsobilosti vykonávat úřad tímto rozhodně neustanou,“ dodal politik.

„Nikdo se nedomáhá detailů o zdravotním stavu Miloše Zemana. Klíčové je dozvědět se, zda bude schopen plnit své povinnosti, které jsou v období po volbách důležité – ANO/NE,“ zdůraznila podstatu nátlaku Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „První dáma navíc zbytečně narážela na Václava Havla. O jeho zdravotním stavu jsme věděli skoro vše,“ doplnila.

Ivana Zemanová ve svém projevu požádala o trpělivost, toleranci a potřebný čas, aby mohl Miloš Zeman nabrat sílu. „Můj manžel je v nemocnici, mohu jen potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si žádá čas. Spekulace o prognózách považuji přinejmenším za neetické,“ oznámila první dáma.

Eric Drooker

„Samozřejmě si přeji zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta, jehož zdraví se dlouhodobě zhoršuje. Je jasné, že trpí a je mi ho líto. Proč dnes místo pravdy slyšíme o náhlém zhoršení, proč mlčení o diagnóze? Přeji panu prezidentovi úlevu a zlepšení zdraví,“ konstatovala europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Rozhořčeněji reagoval bratr herce Miroslava Etzlera a dlouholetý reportér Tomáš Etzler: „Jak dlouho chce senát ještě čekat? Týden? Dva? Do příštího roku? Tohle je hradní puč gaunerů bez prověrky a jejich užitečných idiotů v přímém přenosu a senát od pondělka čeká se založenýma rukama na odpověď, kterou pravděpodobně nikdy nedostane. Je čas jednat. Už teď je pozdě,“ napsal na twitteru.

Kritika situace a zejména toho, jakým způsobem jsou, nebo spíše nejsou, sdělovány informace, se snesla i na hlavu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Tiskový mluvčí jako státní úředník nemá schovávat svou zodpovědnost za manželku prezidenta a sám tím narušovat jeho soukromí. Měl by zvládnout jediný úkol, který teď paralyzovaná hradní kancelář má,“ reagovala rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články