Pučista Zimola navrhl rozdělit funkce premiéra a šéfa ČSSD. Sobotka je zásadně proti

Jihočeský exhejtman Jiří Zimola s prezidentem Milošem Zemanem (ČTK)

Jihočeský exhejtman Jiří Zimola s prezidentem Milošem Zemanem | FOTO: ČTK

Rozdělení funkce předsedy ČSSD a premiéra, které v rozhovoru pro časopis Týden navrhl jihočeský hejtmana Jiří Zimola, je podle předsedy vlády a sociálních demokratů Bohuslava Sobotky nesmysl. Vedlo by k oslabení ČSSD a nahrálo Babišovu hnutí ANO, uvedl Sobotka v dnešním prohlášení. Pro diskusi, jak má být strana vedena, bude podle něj prostor na březnovém sjezdu.

Zimola v rozhovoru, který vyjde v pondělním vydání časopisu Týden, uvedl, že Sobotka by měl projít reflexí a na rozdělení funkcí kývnout. Premiér podle něj tápe a nemá plán, jak zastavit pokles volebních preferencí sociální demokracie. Nový předseda strany by se prý měl s premiérem navzájem podporovat před sněmovními volbami, navrhuje hejtman.

Sobotka připomněl, že rozdělení funkce premiéra a předsedy ČSSD odmítl už v minulosti. „Není už žádný důvod se k tomu vracet. Je to nesmysl, který by vedl jen k předvolebnímu oslabení ČSSD a nahrál by hnutí ANO,“ řekl. Snaha „střílet“ do vlastních řad přes nejrůznější mediální vzkazy podle něj sociální demokracii oslabuje a přináší body konkurenci.

Silná ČSSD je podle Sobotky to jediné, co může bránit „snaze Andreje Babiše koncentrovat v jedné osobě absolutní ekonomickou, mediální a politickou moc“. Babiš touto svou snahou podle něj ohrožuje demokracii. „Letošní 17. listopad byl okamžikem, kdy jsme si to mohli znovu silně uvědomit,“ uvedl premiér.

ČSSD potřebuje zformovat všechny síly pro dokončení práce ve vládě, dodal Sobotka. Soustředit se chce na pomoc rodinám s dětmi, řešení situace samoživitelek, fungování zdravotnictví, prosazení zákona o sociálním bydlení a zlepšení péče o seniory. „Současně se musíme připravit na parlamentní volby tak, aby je ČSSD vyhrála,“ uvedl.

Hejtman Zimola se 26. října 2013, krátce po sečtení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny, zúčastnil utajované lánské schůzky prezidenta Miloše Zemana s částí vedení ČSSD, po které on a dalších 19 z 33 členů předsednictva ČSSD vyzvali předsedu strany Sobotku k odstoupení. Když se lánský puč provalil, rezignoval Zimola kvůli lhaní o utajované schůzce s prezidentem na členství v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD, poslanecký mandát a post hejtmana si však ponechal. Po krajských volbách letos v říjnu pak křeslo jihočeského hejtmana znovu obhájil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]